eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ile kosztuje życie studenta?

Ile kosztuje życie studenta?

2009-10-27 12:45

Przeczytaj także: Portfel studenta coraz chudszy


Przyjemności kosztują

Studenci zgodnym chórem przyznają, że nie samą uczelnią żyje człowiek. Dla niektórych wydatki na rozrywkę stanowią wiodącą część miesięcznego budżetu. Ceny biletów wstępu do pubów czy trunków przede wszystkim różnią się pomiędzy lokalami, a dopiero w drugiej kolejności w zależności od miasta. Rozkład cen za usługi kulturalno-rozrywkowe pokazać można na przykładzie cen biletów do kina – nawet w ramach jednej sieci stawki dla studentów są zróżnicowane.

fot. mat. prasowe

Cena biletu ulgowego do Multikina

Cena biletu ulgowego do Multikina

Z analizy wynika, że wyjście do kina najmniej uderzy po kieszeni studentów z Łodzi i Krakowa. Nieco więcej za seans filmowy zapłacą mieszkańcy Gdańska, Poznania i Wrocławia. Najgorzej w tym rankingu wypada Warszawa.

Dwa scenariusze, jeden wniosek

fot. mat. prasowe

Miesięczne koszty utrzymania studenta wg scenariusza I

Miesięczne koszty utrzymania studenta wg scenariusza I

Scenariusz 1: Modelowy student uczęszcza na politechnikę i jest oszczędnym młodym mężczyzną, który na co dzień nie wydaje zbyt wiele; co innego, gdy przychodzi weekend. Mieszka w najtańszym pokoju w akademiku. Do uczelni dojeżdża komunikacją miejską kilka przystanków, wyposażył się więc w najtańszy bilet. Słyszał, że warto kupić polisę, ale nie do końca przekonany, zdecydował się na najprostszy jej wariant.

fot. mat. prasowe

Miesięczne koszty utrzymania studenta wg scenariusza II

Miesięczne koszty utrzymania studenta wg scenariusza II

Scenariusz 2: Dla zweryfikowania wyników badania, Bankier.pl przyjął zgoła odmienny scenariusz. W drugim scenariuszu szacunki dotyczą studentki, która wynajmuje kawalerkę z koleżanką i w drodze na zajęcia pokonuje spory dystans. Ogranicza zbędne wydatki (ubezpieczenie), odżywia się zdrowo (a zatem drożej) i niemałą część miesięcznego budżetu przeznacza na kosmetyki. Na rozrywkę stara się wydawać jak najmniej... z różnym skutkiem.

Z analizy wynika, że w niechlubnym rankingu najdroższych w utrzymaniu miast, zarówno w pierwszym, jak i w drugim scenariuszu, wygrywa Warszawa. Jako mniej kosztowne, lecz nadal nie tanie miasta, jawią się Wrocław, a dalej Gdańsk, Kraków i Poznań. Najbardziej opłaci się rodzicom wysłanie studenta do Łodzi – pod warunkiem, że mieszka w regionie i na dojazdy do rodzinnego domu nie straci zbyt wiele.

Do wyżej przedstawionych wydatków dodać należy koszty dojazdu do rodzinnej miejscowości oraz ceny dodatkowych kursów, szkoleń czy innych form samodoskonalenia. Koszty związane z zakupem żywności, chemii czy wydatkami na rozrywkę przyjęto jako modelowe, zaspokajające podstawowe potrzeby.

Wszystkie założone do analizy wydatki określono na podstawie danych bezpośrednio poprzedzających bieżący okres, lecz w związku z odmiennymi potrzebami i trybami życia wśród studentów, oszacowań nie należy traktować jako uniwersalnych dla każdego miesiąca roku akademickiego. I tu bowiem pojawia się zjawisko sezonowości – w okresie świąt, tak jak w październiku, koszty utrzymania wychylą się nieco ponad przeciętną, w innych miesiącach mogą być niższe. Początek semestru, jako nieco bardziej kosztownym, będzie swoistą próbą sił - podsumowuje Bankier.pl.

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: