eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak długo potrwa giełdowa "hossa"?

Jak długo potrwa giełdowa "hossa"?

2009-10-22 12:44

Przeczytaj także: Giełda amerykańska w lipcu 2009 r.


Zdaniem Bankier.pl problem leży w tym, iż aby korporacyjne profity mogły rosnąć, to amerykańska gospodarka musi się szybko rozwijać. Do tej pory dynamika zysków amerykańskich spółek rosła średnio 6,1-krotnie szybciej niż nominalny PKB Stanów Zjednoczonych. Tymczasem prognozy większości renomowanych ekonomistów zakładają wzrost gospodarczy w najlepszym przypadku rzędu 2-3% (za cały okres), co przy oczekiwanej inflacji nieprzekraczającej 2%, daje maksymalną dynamikę nominalnego PKB na poziomie mniej więcej 5%. Czyli zgodnie ze statystyką zyski mogłyby wzrosnąć „tylko” o 30%, co i tak uważam dość optymistyczne założenie.

Tymczasem, jak zauważają eksperci, kiełkujące obecnie ożywienie gospodarcze w Stanach Zjednoczonych może się okazać fałszywym i nietrwałym sygnałem do kupowania akcji. Z twardych danych makroekonomicznych wyłania się obraz gospodarki pogrążonej w głębokiej recesji: z produkcją przemysłową niższą niż na początku wieku, bezrobociem najwyższym od 26 lat, niemal rekordowo niską sprzedażą detaliczną i przekredytowym konsumentem. Zaś bieżąca poprawa koniunktury w biznesie jest skutkiem nadzwyczajnych wydatków rządowych, taniego (ale tylko dla dużych korporacji) kredytu oraz konieczności uzupełnienia zapasów. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wzrost gospodarczy w USA był napędzany wydatkami konsumpcyjnymi, z których składa się przeszło 70% amerykańskiego PKB. Teraz o tym motorze wzrostu możemy zapomnieć. Przestawienie się na nowy napęd nie nastąpi w ciągu kilku miesięcy czy kwartałów, lecz zajmie przynajmniej kilka lat. W tym czasie nie ma co liczyć na dynamiczny wzrost największej gospodarki świata.

fot. mat. prasowe

Kurs S&P500

Kurs S&P500

Niemniej jednak w październiku giełdowe indeksy napędzane marzeniami inwestorów dotarły do poziomów, skąd rozpoczęła się przecena z ubiegłej jesieni. W opinii ekspertów z Bankier.pl obecna fala wzrostów opiera się na nierealnych oczekiwaniach, którym towarzyszy niezdrowa euforia. Amerykańskie akcje są obecnie przewartościowane, co jednak nie oznacza, że w krótkim terminie ich ceny nie mogą zajść jeszcze wyżej. Dodatkowo mechanizm rynkowy jest wypaczany przez skrajnie ekspansywną politykę monetarną Rezerwy Federalnej i innych banków centralnych, które zalały rynki finansową ogromną ilością taniego i łatwo dostępnego pieniądza. Ta masa gotówki może jeszcze przez pewien czas podnosić wyceny wszystkich aktywów finansowych, jednakże w dłuższym terminie konieczne będzie dostosowanie cen do rzeczywistości. Takie dostosowanie najboleśniej odczuć mogą posiadacze akcji, które w opinii ekspertów z Bankier.pl są wyceniane na podstawie zbyt optymistycznych założeń. Inwestorzy wydają się w ogóle nie wliczać w ceny skutków wysokiego bezrobocia, ryzyka grożącego sektorowi nieruchomości komercyjnych, ogromnego długu publicznego USA oraz relatywnie drogiej ropy i zagrożenia niekontrolowanym wzrostem inflacji. Jednakże z drugiej strony na rzecz amerykańskich akcji ciągle przemawia słabnący dolar, który zwiększa ich atrakcyjność dla inwestorów zagranicznych oraz poprawia wyniki eksporterów. Szansą dla globalnych korporacji notowanych na Wall Street jest też poprawa koniunktury poza USA, co pozwoli im generować satysfakcjonujące zyski dla amerykańskich akcjonariuszy. Zarówno szansą jak i zagrożeniem jest wyższa inflacja, która może przełożyć się na większe nominalne przychody i zyski giełdowych spółek.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: