eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

IPO - Pierwsza Oferta Publiczna

2009-10-11 00:55

Przeczytaj także: Rynek IPO wyjdzie ze stagnacji?


ŚCIEŻKA POZYSKANIA FINANSOWANIA

Proces przeprowadzenia publicznej oferty jest procesem w dużym stopniu zależnym od obowiązujących przepisów dotyczących organizacji rynku kapitałowego. Z tego też powodu wiele jego etapów oraz zakres przygotowywanych dokumentów, jest ściśle zależny od wytycznych zawartych w ustawach, rozporządzeniach i rekomendacjach.

Na główne etapy procesu pozyskania finansowania poprzez IPO składają się:

  • Wybór konsorcjum i organizacja projektu

    Wybór doradcy finansowego, prawnego, audytora oraz na późniejszym etapie doradcy PR
  • Due diligence

    Na etap ten składa się kompleksowe badanie biznesowe, prawne oraz audyt. Badania te mają na celu zgromadzenie informacji o danym podmiocie, zarówno pod kątem sporządzanych następnie dokumentów informacyjnych, jak i opracowania wizerunku inwestycyjnego danego podmiotu, który będzie prezentowany inwestorom. Istotną kwestią jest również zgromadzenie odpowiedzi na potencjalne pytania inwestorów.
  • Opracowanie prognoz

    Podczas tego etapu doradca biznesowy wspólnie z emitentem opracowuje długoterminowe prognozy oraz model finansowy, który następnie stanie się podstawą do przeprowadzenia wyceny dochodowej spółki. Prognozy te są również bazą do rozmów z analitykami i inwestorami na temat przyszłości spółki. Standardowy zakres przygotowywanych na tym etapie prognoz to 5 lub 10 lat, przy czym zakres prognoz prezentowanych w prospekcie to zazwyczaj 1-2 lat oraz podstawowy zakres danych.
  • Opracowanie wyceny

    Podczas tego etapu opracowywana jest zwykle wycena DCF oraz wycena porównawcza, co jest wynikiem zarówno przyjętych na rynku kapitałowym zwyczajów, jak i wymogów rozporządzenia, które nakazuje sporządzenie dwóch rodzajów wycen. W niektórych przypadkach jednak spółki decydują się na sporządzanie większej ilości wycen, ma to miejsce np. w przypadku uzasadnionych podejrzeń, że powyższe wyceny znacząco zaburzają poziom wartości analizowanego podmiotu. W takim przypadku sporządzana jest również często wycena na podstawie skorygowanych aktywów netto.
  • Ustalenie struktury oferty

    Na etapie tym na bazie analizy spółki, przeprowadzonej wyceny oraz aktualnej sytuacji na rynku kapitałowym sporządzana jest wstępna struktura oferty, która zostanie następnie zweryfikowana podczas pre-marketingu i bookbuildingu.
  • Opracowanie prospektu emisyjnego

    Podczas tego etapu zebrane na wcześniejszych etapach informacje są agregowane w dokument stanowiący wymóg formalny na podstawie którego inwestorzy będą decydowali o zakupie akcji emitenta.
  • Procedura przed KNF

    Na etapie tym sporządzony dokument jest weryfikowany przez KNF oraz są w nim nanoszone konieczne zmiany. Następnie następuje zatwierdzenie dokumentu oraz zezwolenie na przeprowadzenie oferty.
  • Opracowanie raportu analitycznego

    Na etapie tym następuje przekazanie analitykom informacji niezbędnych do sporządzenia raportu IPO oraz organizowane są spotkania analityków z zarządem. Zakończeniem tego etapu jest powstanie raportu będącego uzupełnieniem dla prospektu emisyjnego i zarazem głównym materiałem o charakterze marketingowym.
  • Pre-marketing i Roadshow

    Na tych etapach następują spotkania analityków z potencjalnymi inwestorami oraz prezentacja raportu analitycznego, a także seria spotkań zarządu z inwestorami instytucjonalnymi, których celem jest promocja oferty wśród inwestorów oraz zebranie wstępnych informacji o odbiorze oferty oraz poziomu oczekiwanej wyceny.
  • Marketing

    Etap ten to okres publicznej promocji oferty zarówno wśród inwestorów instytucjonalnych jak i indywidualnych.
  • Subskrypcja

    Na etapie tym następuje przyjmowanie zapisów na akcje. Najpierw mają miejsce zapisy inwestorów instytucjonalnych w formie budowy książki popytu, z możliwością podawania ceny z przedziału cenowego, na bazie której dokonane zostanie ustalenie ceny oferowanych akcji. Następnie zapisy inwestorów indywidualnych po ustalonej w ofercie cenie maksymalnej.
  • Wprowadzenie akcji do obrotu publicznego

    Po dokonaniu przydziału akcji następuje ich wprowadzenie do obrotu giełdowego. Etap ten poprzedzony jest zwykle etapem notowań praw do akcji emitenta.
  • Stabilizacja notowań (opcja)

    Jest to opcjonalny etap procesu, zależny od indywidualnego podejścia głównych akcjonariuszy emitenta do procesu stabilizacji. Etap ten ma na celu niedopuszczenie do gwałtownych obsunięć kursu akcji w pierwszym okresie notowań akcji emitenta.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Jakub Kocjan / ATF Consulting ATF Consulting

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: