eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zyski spółek z S&P 500: wyraźna obniżka

Zyski spółek z S&P 500: wyraźna obniżka

2009-08-07 00:10

Zyski spółek z S&P 500: wyraźna obniżka

Zmiany zysku na akcję spółek z S&P 500 (r/r, %) © fot. mat. prasowe

Zaskakująco wysokie zyski i rozczarowująca sprzedaż - to bilans II kwartału w amerykańskich firmach po tym, jak poznaliśmy rezultaty 3/4 przedsiębiorstw. Tylko spółki z sektora ochrony zdrowia i użyteczności publicznej zwiększyły zyski.

Przeczytaj także: Które spółki giełdowe zarobią w święta?

Mimo tego, że prawie ¾ przedsiębiorstw wchodzących w skład indeksu S&P 500, na poziomie zysku na akcję, kluczowej miary kondycji finansowej dla inwestorów giełdowych, wypadło w II kwartale lepiej od oczekiwań analityków, to regres w tym względzie sięgnął aż blisko 32% w porównaniu z tym samym okresem 2008 r. W trzech pierwszych miesiącach tego roku zyski topniały w podobnym tempie. Aż blisko 270 firm z ponad 400, które już podały rezultaty finansowe za II kwartał, odnotowało pogorszenie zysku na akcję. Jedynie 130 udało się go poprawić. Największy regres stał się udziałem branż powiązanych z rynkiem surowców – paliwowej oraz wydobywczej. W ich przypadku obniżka zysków sięgnęła 2/3. Firmy z sektora ochrony zdrowia poprawiły zyski o ponad 7%, a użyteczności publicznej o 0,5%. Spółki finansowe, które przykuwają szczególną uwagę ze względu na skalę i długi czas trwania problemów, odnotowały blisko 46-proc. regres zysku na akcję. Tutaj istotną rolę odegra łonie tylko pogorszenie wyników finansowych, ale również rozwadnianie kapitału, będące pochodną wcześniejszych potężnych strat.

Zyski a sprzedaż

Od rozpoczęcia sezonu publikacji wyników finansowych za II kwartał przez amerykańskie firmy, czyli od 8 lipca, kiedy o osiągnięciach w tym okresie poinformowała pierwsza spółka z indeksu DJIA (tradycyjnie jest to Alcoa), główny indeks giełdy w Stanach Zjednoczonych – S&P 500 – zyskał ponad 12%. Sugerowałoby to, że inwestorzy rzeczywiście mają się z czego cieszyć. Tymczasem wraz z napływem coraz większej wiadomości ze spółek, powodów do optymizmu jest coraz mniej. O ile po opublikowaniu rezultatów za II kwartał przez nieco ponad 200 firm spadek zysku na akcję sięgał 23,7%, to teraz, gdy znamy kondycję kolejnych 200 podmiotów, zniżka jest o 8 pkt proc. większa. Trudno więc podtrzymywać w mocy argument o zaskakująco dobrych wynikach, choć w ujęciu ilościowym rzeczywiście aż prawie ¾ firm zaskakiwało In plus.

Pod względem sprzedaży sytuacja wygląda jeszcze gorzej. Dynamika spadku przyspieszyła do blisko 17% w skali roku. Więcej przedsiębiorstw rozczarowało pod tym względem niż pozytywnie zaskoczyło. Trzy razy więcej firm odnotowało regres przychodów niż ich wzrost. Bilans względem oczekiwań analityków jest minimalnie dodatni. Sprzedaż amerykańskich firm maleje dopiero 3. kolejny kwartał, podczas gdy w przypadku zysku na akcję fatalna seria trwa już 8. kwartał. Te różnice wynikają z faktu, że w początkowej fazie obecnego kryzysu gospodarczego, na jesieni 2007 r. i w początkach ubiegłego roku, dotykał on głównie spółki finansowe i powiązane z rynkiem nieruchomości. Dopiero jesienią 2008 r. doprowadził do załamania się zysków w innych sektorach.
Przeczytaj także: Fed ograniczy skup obligacji? Fed ograniczy skup obligacji?

 

1 2

następna

oprac. : Krzysztof Stępień / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: