eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Spółki giełdowe: akcje firm windykacyjnych w górę

Spółki giełdowe: akcje firm windykacyjnych w górę

2013-04-15 00:15

Spółki giełdowe: akcje firm windykacyjnych w górę

Akcje firm windykacyjnych w górę © Cobalt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Mimo nienajlepszej koniunktury giełdowej, notowania spółek zajmujących się windykacją wierzytelności zyskują na wartości. Dobrą passę wykorzystał fundusz Enterprise Investors, pozbywając się pakietu akcji Kruka, największej spółki z branży.

Przeczytaj także: Wycena polskich spółek - analiza fundamentalna

Pierwsze miesiące 2013 roku to trudny czas dla warszawskich inwestorów. Spośród jedenastu indeksów branżowych jedynie WIG Chemia i WIG Paliwa zakończyły pierwszy kwartał na plusie. W dodatku to indeksy, w skład których wchodzi niewielka liczba spółek.

Jedną z interesujących grup stanowią firmy windykacyjne. Ta niszowa, wydawałoby się branża, ma na warszawskiej giełdzie ośmiu reprezentantów. Kursy akcji kilku z nich dynamicznie rosły w pierwszych miesiącach tego roku. Walory Kruka podrożały o ponad 40 proc., a wysyp pozytywnych rekomendacji i wycen, sięgających nawet 73 zł za akcję, wskazuje na dalszy potencjał do zwyżek. Papiery Presco zwyżkowały w pierwszym kwartale o 39 proc., walory Vindexusa o 27 proc.

Można liczyć, że tendencja ta utrzyma się dłużej. Przemawiają za tym perspektywy branży. Jej potencjał dostrzegają inwestorzy instytucjonalni. Fundusze emerytalne i inwestycyjne mają już w swych portfelach przekraczające 5 proc. kapitału akcyjnego pakiety walorów największych firm windykacyjnych, takich jak Kruk, Presco, Kredyt Inkaso, Pragma Inkaso. W niektórych przypadkach zainteresowanie akcjami tych firm ma historię znacznie dłuższą niż ostatnich kilka miesięcy.

fot. mat. prasowe

Podstawowe parametry finansowe spółek windykacyjnych notowanych na GPW

Fundusze emerytalne i inwestycyjne mają już w swych portfelach przekraczające 5 proc. kapitału akcyjnego pakiety walorów największych firm windykacyjnych, takich jak Kruk, Presco, Kredyt Inkaso, Pragma Inkaso


Dobrym tego przykładem jest Kruk, największa firma tej branży. W 2003 r. fundusz Enterprise Investors zainwestował w nią 12 mln dolarów, obejmując 70 proc. udziałów, a w rok później dołożył kolejne 10 mln dolarów. W pierwszych dniach kwietnia 2013 r., czyli po dziesięciu latach zaangażowania w spółkę, fundusz zdecydował się zakończyć inwestycję, sprzedając cały posiadany pakiet akcji Kruka, obejmujący 24,83 proc. kapitału akcyjnego (8,2 mln akcji fundusz pozbył się w maju 2011 r., przy okazji publicznej emisji walorów Kruka i wprowadzenia ich na giełdę).

fot. mat. prasowe

Zmiany kursów akcji spółek windykacyjnych w 2013 r. i w ciągu ostatnich 12 miesięcy

Branża windykacyjna to sektor, który dobrze radzi sobie w czasach słabej koniunktury w gospodarce i zawirowań na rynkach finansowych


Dla funduszu inwestycja w Kruka, w czasie gdy spółka znajdowała się w początkowej fazie rozwoju, a rynek windykacji wierzytelności w Polsce raczkował, okazała się niezwykle zyskowna. Ze sprzedaży akcji w maju 2011 r. Enterprise uzyskał 118,4 mln dolarów, zaś obecnie przeprowadzana transakcja przyniesie około 172,5 mln dolarów. Łącznie fundusz wyłożone 22 mln dolarów powiększył w ciągu dziesięciu lat o 1200 proc. W tym czasie WIG20, indeks grupujący największe spółki warszawskiej giełdy, zwiększył swoją wartość o nieco ponad 100 proc. Proces poszukiwania nabywców na ostatni pakiet akcji i ustalania ceny sprzedaży, zajął funduszowi zaledwie kilkadziesiąt godzin. Wskazuje to, że chętnych do kupna akcji nie brakowało. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w większości nabywcami były polskie fundusze emerytalne. Cena została uzgodniona na 60 zł, a więc nie odbiegała od bieżącego kursu walorów Kruka na giełdzie. Warto zwr&oacut e;cić uwagę, że ceny w ostatnio dokonywanych podobnych transakcjach sprzedaży dużych pakietów akcji (PKO i Pekao) były o kilka procent niższe niż aktualny kurs giełdowy, zaś ceny emisyjne w ofertach publicznych (Alior Bank, Polski Holding Nieruchomości, Czerwona Torebka) wyznaczane były w okolicach dolnych ograniczeń przyjętych przez emitentów przedziałów. W tym kontekście sprzedaż akcji Kruka przez Enterprise uznać należy za duży sukces. Z drugiej zaś strony, przebieg transakcji i cena świadczy, że nabywcy akcji spółki widzą w niej spory potencjał dalszego wzrostu wartości i giełdowych notowań.

fot. Cobalt - Fotolia.com

Akcje firm windykacyjnych w górę

Mimo nie najlepszej koniunktury giełdowej, notowania spółek zajmujących się windykacją wierzytelności zyskują na wartości. Dobrą passę wykorzystał fundusz Enterprise Investors, pozbywając się pakietu akcji Kruka, największej spółki z branży.


Branża windykacyjna to sektor, który dobrze radzi sobie w czasach słabej koniunktury w gospodarce i zawirowań na rynkach finansowych. Firmy zajmujące się windykacją i obsługą wierzytelności zaczęły się pojawiać na warszawskiej giełdzie kilkanaście miesięcy po apogeum globalnego kryzysu finansowego z lat 2008-2009. To świadczy z jednej strony o tym, że trudny dla gospodarki czas wykorzystały na to, by rozwinąć się i dojrzeć do obecności na giełdowym parkiecie i na rynku kapitałowym poszukiwać możliwości dalszego wzrostu.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: