eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wyniki funduszy inwestycyjnych na plus

Wyniki funduszy inwestycyjnych na plus

2009-07-12 09:45

Przeczytaj także: Rating funduszy inwestycyjnych - marzec 2009

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu polskich funduszy akcji (w %)

Stopy zwrotu polskich funduszy akcji (w %)

Patrząc na skład pierwszej dziesiątki funduszy, które osiągnęły największe zyski, nietrudno zauważyć, że dominują w ich gronie te, które postawiły na akcje firm tzw. rynków wschodzących i najszybciej rozwijających się. Dwaj liderzy inwestowali głównie w firmy pochodzące z Brazylii, Rosji, Indii i Chin (BRIC), czyli krajów o dynamicznie rosnących gospodarkach (Chiny, Indie) lub których firmy najbardziej korzystają na surowcowej hossie (Rosja). W gronie najlepszych znalazły się też, choć w mniejszości, fundusze specjalizujące się w papierach firm Środkowej i Wschodniej Europy oraz Turcji.

Fundusze akcyjne, w których portfelach papiery udziałowe spółek stanowią zdecydowaną większość, należą do grupy funduszy najbardziej zyskownych w czasie hossy ale i najbardziej ryzykownych. Widać to było doskonale w czasie poprzedniej hossy i następującego po niej załamania. Dlatego też do inwestowania w nie należy zawsze podchodzić z dużą rozwagą i ostrożnością. Ale – jak wskazują choćby wyniki niniejszego rankingu – nie ma powodów, by ich panicznie unikać. Fazy giełdowej koniunktury zmieniają się w czasie i należy do tych zmian dostosowywać swoją strategię. Przez wiele miesięcy fundusze akcji zagranicznych osiągały fatalne wyniki, nawet w czasie hossy na światowych giełdach, właśnie wskutek umocnienia się złotego. Małe i średnie spółki przez dwa lata dawały świetny zarobek, ale kto nie dostrzegł zmiany cyklu i zainwestował w nie zbyt późno, poniósł dotkliwe straty. Jeszcze niedawno wyniki funduszy inwestujących w małe i średnie spółki azjatyckie wzbudzały jedynie uśmiech politowania, dziś są źródłem pokaźnych zysków.

Prognozowanie sytuacji na rynkach nie jest łatwym zadaniem. By się ustrzec należy przestrzegać dwóch zasad. Pierwsza to zróżnicowanie portfela inwestycji, a więc stawianie na kilka różnego rodzaju funduszy, a nie na jeden typ, choćby wydawało się, że jest w danej chwili najbardziej „pewny” i zyskowny. Druga zaś, to unikanie inwestowania wszystkich pieniędzy w jednym momencie, choćby z obecnej perspektywy wydawał się najbardziej odpowiedni. O wiele lepsze rezultaty daje systematyczne lokowanie stałej kwoty pieniędzy w równych okresach czasu, np. co miesiąc lub co kwartał. Ten mechanizm chroni nas przed zakupem dużej liczby jednostek uczestnictwa funduszy w czasie, gdy są one drogie (wysoko wyceniane), a umożliwia kupno większej liczby w okresach, gdy są wyceniane nisko. Jego skuteczność można było doskonale sprawdzić w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy, w okresie dość dużych wahań sytuacji na rynku.

Najbardziej skuteczną metodą ograniczenie ryzyka jest wybór funduszy bardziej bezpiecznych. To fundusze mieszane, charakteryzujące się niższym udziałem akcji w portfelach. Nie zapewniają one aż tak wysokich zysków, jak akcyjne, ale też nie powodują ewentualnego poniesienia aż tak wysokich strat, jak akcyjne. W tej grupie funduszy również dokonaliśmy rozróżnienia na inwestujące w papiery zagraniczne i polskie, bowiem bez tego w pierwszej dziesiątce funduszy tego typu ze względu na siłę różnic kursów walutowych, znalazłyby się niemal wyłącznie fundusze specjalizujące się w papierach zagranicznych. Ale i w przypadku polskich wyniki były całkiem przyzwoite.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu funduszy mieszanych polskich (w %)

Stopy zwrotu funduszy mieszanych polskich (w %)

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: