eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Na czym polega forward walutowy?

Na czym polega forward walutowy?

2009-05-22 14:07

Istnieje wiele instrumentów, które można wykorzystywać przy zabezpieczaniu się przed ryzykiem walutowym. Forward walutowy jest najczęściej stosowaną formą, wynika to głównie z niskich kosztów oraz dużej dostępności tego instrumentu dla przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Jak się zabezpieczyć przed ryzykiem kursowym?

Jednym z najprostszych instrumentów pochodnych jest terminowa transakcja forward. Wiąże się ona z rozliczeniem kontraktu w określonym czasie w przyszłości po ustalonej z góry cenie (cena rozliczenia). Jest to pewnego rodzaju umowa pomiędzy dwiema stronami, gdzie jedna ze stron zobowiązuje się do kupna określonego instrumentu bazowego, natomiast druga strona do jego sprzedaży. Kupujący zajmuje na rynku walutowym pozycje długą (long position), natomiast sprzedający pozycję krótką (short position).

W transakcjach forward poza stronami może brać udział również pośrednik (dealer). Strony uzgadniają między sobą podstawowe parametry kontraktu, takie jak cena, czas rozliczenia czy ilość instrumentu bazowego. Rozliczenie może polegać na fizycznym dostarczeniu instrumentu bazowego albo rozliczeniu gotówkowym, gdzie strony naliczają sobie jedynie różnice między ceną bieżącą a ustaloną w kontrakcie ceną rozliczenia.

Porównując poziom kursu walutowego w dniu rozliczenia (cena bieżąca) z ustalonym w tym kontrakcie kursem rozliczenia określa się poziom zysku czy strat dla stron zawierających daną transakcję. W przypadku gdy cena bieżąca jest wyższa od ceny rozliczenia właściciel kontraktu, który zajął pozycje długą osiąga zysk, a kiedy cena ta jest niższa osiąga stratę. Bilans zysku i strat dla drugiej strony, zajmującej w tym samym czasie pozycję krótką na kontrakcie jest odwrotny. Wartym podkreślenia jest fakt, że zarówno strata, jak i zysk może być nieograniczony. Forward jest instrumentem symetrycznym, co oznacza, że zysk dla jednej strony kontraktu stanowi jednocześnie stratę dla drugiej strony.

W przypadku gdy kurs bieżący w dniu rozliczenia kontraktu jest wyższy niż kurs rozliczenia, to strona zajmująca pozycję długą w kontrakcie otrzymuje kwotę pieniężną wynikającą z przemnożenia wielkości kontraktu oraz różnicy pomiędzy kursem bieżącym a kursem rozliczenia. Jeżeli kurs bieżący w dniu rozliczenia kontraktu jest niższy niż kurs rozliczenia, to strona zajmująca krótką pozycję w kontrakcie otrzymuje kwotę pieniężną wynikającą z przemnożenia wielkości kontraktu przez różnicę pomiędzy kursem bieżącym a kursem rozliczenia.
Przeczytaj także: Hedging a ryzyko kursowe Hedging a ryzyko kursowe

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: