eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Słabsze wyniki TP SA Lepsze dane z Japonii

Słabsze wyniki TP SA Lepsze dane z Japonii

2009-04-28 10:37

Przeczytaj także: USA: General Motors wymieni obligacje na akcje?

OBSERWUJ AKCJE


KGHM - długoterminowa linia trendu spadkowego na wykresie kursu KGHM znajduje się ok. 20 PLN powyżej obecnej ceny akcji, ale w najbliższym czasie byki powinny zadowolić się udanym rajdem i przejść do defensywy. Od początku kwietnia papiery spółki pokonały dystans od 45 PLN do 60 PLN, ale podłoże tych zwyżek może być bardzo kruche, zwłaszcza jeżeli zaobserwujemy stopniowo zmniejszające się obroty świadczące o podnoszeniu kursu przez coraz mniejszą grupę inwestorów. Jeżeli cena akcji spadnie poniżej 50 PLN wyraźnie zarysuje się formacja podwójnego szczytu zapowiadająca głębsze spadki. W krótkim terminie jako wsparcie może działać średnia z 50 okresów, leżąca w okolicy 45 PLN.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


PKN Orlen - podpisał z kredytującymi go bankami porozumienie, na mocy którego uzyskał prawo do okresowego przekroczenia dopuszczalnych poziomów wskaźników finansowych w raportach na koniec 2008 roku i na koniec półrocza 2009 r. W ramach porozumienia Orlen zobowiązał się do nie przekraczania za budżetowanego poziomu wydatków inwestycyjnych na ten rok oraz do nie rekomendowania akcjonariuszom wypłaty dywidendy. Wynagrodzeniem dla banków jest podwyższona jednorazowo marża kredytowa. PKN zapewnia, że nie przekracza ona 3 pkt proc. Orlen liczy, że - ze względu na spadek stóp procentowych - łączne koszty odsetkowe nie będą wyższe niż w roku ubiegłym.

Police - rada nadzorcza przyjęła rezygnację Arkadiusza Pawlaka z funkcji wiceprezesa spółki i rozwiązała z nim umowę o pracę.

Eurofaktor - Zakłady Metalowe PolMetal, których zobowiązania wobec Eurofaktor sięgają 30,9 mln PLN mogą zbankrutować. Do sądu trafił wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej tej spółki.

PROGNOZA GIEŁDOWA


Dobra wiadomość jest taka, że wyniki Deutsche Banku przebiły oczekiwania analityków. Zła natomiast brzmi "to nie wystarczy, żeby poprawić nastroje na rynkach". Spadek wartości indeksów w USA nie był może znaczący, ale już w Azji indeksy pikowały. Nikkei stracił 2,7 proc., a inwestorzy generalnie boją się o przyszłość banków, które być może trzeba będzie znów dokapitalizować. Rano kontrakty na S&P wyceniane są na 1,7 proc. niżej. W tej sytuacji i nasz rynek po prostu musi zacząć dzień od spadku. Prawdopodobnie WIG20 znów zejdzie poniżej 1700 pkt i choć oczywiście spadek nie musi być gwałtowny i może przypominać wczorajszą sesję, to testowanie dna z minionego tygodnia wydaje się być w najbliższych dniach trudne do uniknięcia.

WALUTY


Siódmy miesiąc z rzędu spadała sprzedaż detaliczna w Japonii - tym razem o 3,9 proc., co i tak jest wynikiem nieco lepszym niż ostatnie odczyty oraz szacunki ekonomistów. We wtorek inwestorzy obserwować będą dane o zachowaniu cen - w Europie poznamy najświeższe dane o inflacji konsumenckiej w Niemczech, a za oceanem opublikowany zostanie indeks cen nieruchomości. Z informacji ujawnionych przez Fed wynika, że przy obecnym poziomie inflacji oraz tendencjach na rynku pracy optymalna stopa procentowa powinna wynosić ok. -5 proc. Problem w tym, że bank centralny nie może ustalić stopy procentowej poniżej 0, a więc jedyna nadzieja na ożywienie gospodarki leży w zwiększaniu podaży pieniądza i emisji nowego długu. Na rynku walutowym złoty nadal się osłabiał, ale tempo wyprzedaży polskiej waluty hamuje w miarę zbliżania się do średniej z 50 dni.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: