eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Karty bezstykowe w Polsce i Europie 2009

Karty bezstykowe w Polsce i Europie 2009

2009-04-13 00:02

Przeczytaj także: Karty płatnicze używane coraz częściej przez Polaków


Płatności bezstykowe a płatności mobilne

W raporcie znalazły się także informacje dotyczące płatności mobilnych. Autorzy podkreślają, że rozwój nowoczesnych technologii związanych z dokonywaniem transakcji powinien być dwuetapowy. W pierwszej kolejności powinno mieć miejsce wdrożenie płatności zbliżeniowych (opartych na protokole RFID), a dopiero jakiś czas po tym jak użytkownicy kart bezstykowych przyzwyczają się do takiej formy płatności, powinno następować upowszechnianie płatności mobilnych (bazujących na NFC). Argumentami za takim stopniowym przyzwyczajaniem konsumentów do nowej technologii są: efektywność kosztowa, istotna z punktu widzenia wydawców oraz inercja przyzwyczajeń klientów.

Master Card podaje, że słuszność metody wprowadzania na rynek nowych technologii w sposób dwufazowy potwierdza także opisane w raporcie badanie Narodowego Banku Polskiego ”Materiały i Studia”. Wynika z niego, że podobieństwo nowej metody płatności do innej, dostępnej na rynku od pewnego czasu, w istotny sposób wpływa na jej ocenę. Przykładem może być karta zbliżeniowa, która była znacznie lepiej postrzegana przez badanych niż płatności mobilne.

Dlaczego warto postawić na płatności zbliżeniowe

Zdaniem Master Card migracja do EMV i wdrażanie technologii płatności w technologii bezstykowej sprawią, że te banki, które jako pierwsze zakończą migrację i wdrożenia, w szybki sposób zdobędą dużą przewagę konkurencyjną. Technologia bezstykowa może również w dużym stopniu przynieść wymierne korzyści instytucjom publicznym, a zwłaszcza zakładom transportu miejskiego.

Eksperci zaznaczają ponadto, że płatności zbliżeniowe to, z punktu widzenia instytucji wydających karty, przede wszystkim poszerzenie oferty dla obecnych klientów i możliwość pozyskania tych konsumentów, którzy wcześniej nie byli zainteresowani taką formą płatności. Łatwość korzystania, szybkość i bezpieczeństwo transakcji oraz atrakcyjny wygląd karty wyposażonej w technologię zbliżeniową mogą być wykorzystane przez wydawców do stymulowania wzrostu zainteresowania usługami bankowymi wśród osób, które wcześniej z takich usług nie korzystały. Dla handlowców natomiast technologia bezstykowa to możliwość zaoferowania klientom lepszej i sprawniejszej obsługi, czy efektywniejsza praca kasjerów. Z punktu widzenia użytkownika karty zbliżeniowe zapewniają alternatywę dla płatności gotówkowych za codzienne zakupy takie jak m.in. bilety komunikacji miejskiej, jedzenie w barach fast food, czy benzyna.

Informacje o raporcie
Raport "Rynek bezstykowych kart płatniczych w Polsce i na świecie" został przygotowany w styczniu 2009 r. przez Polasik Research.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: