eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dziś produkcja przemysłowa w Polsce i decyzja Fed

Dziś produkcja przemysłowa w Polsce i decyzja Fed

2009-03-18 10:56

Przeczytaj także: Wynagrodzenia i zatrudnienie w Polsce - dzisiaj dane

OBSERWUJ AKCJE


GTC - na początku lutego akcje spółki deweloperskiej kosztowały ok. 11 PLN, a po wtorkowej sesji ich wartość oszacowano na ok. 14,4 PLN za sztukę. Krótkoterminowy trend wzrostowy może zostać zanegowany jeżeli fiaskiem zakończy się testowanie poziomu 13,50 PLN, gdzie obecnie znalazły się średnie kroczące z 20 oraz 50 sesji. Dodatkowo w tej okolicy leży zniesienie 38,2 proc. fali spadkowej trwającej od grudnia do lutego, a wskaźniki RSI oraz STS dały niedawno sygnały sprzedaży. Jeśli jednak popyt wyjdzie obronną ręką z tej potyczki, w perspektywie kilku tygodni możemy spodziewać się powrotu nawet w okolice 23 PLN za akcję.

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ


Bankier - jeden z akcjonariuszy - MCI - złożył wniosek, aby spółka przeznaczyła cały swój ubiegłoroczny zysk na wypłatę dywidendy.

Cash Flow - rada nadzorcza odwołała prezesa spółki Igora Kazimierskiego i powołała w jego miejsce Grzegorza Gniadego. Miało to miejsce 22 grudnia, ale od tego czasu odwołany prezes bronił swojego stanowiska kwestionując legalność decyzji rady nadzorczej i pozywając jej decyzję do sądu oraz uniemożliwiając rozpoczęcie pracy nowemu zarządowi. 4 marca sąd rejestrowy wykreślił jego nazwisko z organów spółki i wpisał nowego prezesa, o czym spółka informuje w obszernych komunikatach wyjaśniających.

Telekomunikacja - zarząd spółki będzie rekomendował akcjonariuszom wypłatę dywidendy z zysku za ub.r. w wysokości 1,5 PLN na akcję (łącznie 2 mld PLN).

PROGNOZA GIEŁDOWA


Za nami kolejny dzień silnych wzrostów na Wall Street, których nasza giełda nie tylko nie wyprzedzała, ale nawet ich nie dyskontowała, dopóki jeszcze mogła. Wczorajsze dane z rynku budowlanego w USA (znacznie lepsze od oczekiwań) nadeszły przecież jeszcze w trakcie handlu na GPW, a mimo to reakcja była niemal niezauważalna. Inwestorzy w Warszawie zachowują się tak, jakby w każdej chwili obawiali się ostrej realizacji zysków na Wall Street, tej jednak wciąż nie ma, lecz jej prawdopodobieństwo rośnie z każdym dniem.

Ponieważ i tak indeksy na GPW nie rosną, lepiej trzymać kciuki by ta korekta w USA w końcu się wydarzyła. Jest też sprawa kontraktów na WIG20, które wygasają za dwa dni. Część inwestorów może wstrzymywać się z inwestycjami czekając do piątku na wygaśnięcie serii i tradycyjne przepychanki posiadaczy dużych pozycji na rynku terminowym. Spodziewamy się próby wzrostu na GPW, ale także problemów z jego utrzymaniem.

WALUTY


O tym, że japoński bank centralny nie może już obniżać stóp procentowych wiedzieli wszyscy ekonomiści, ale dobrze widzieć, że zamiast bierności władze monetarne drugiej największej gospodarki świata wykazują wielką determinację w walce z brakiem płynności w systemie finansowym. W środę Bank Japonii zadeklarował zwiększenie puli środków przeznaczonych na wykup obligacji z 1,4 bln do 1,8 bln jenów. Kurs eurodolara był rano najwyżej od stycznia br. tj. ok. 1,305 USD. Inwestorzy realizowali również zyski na polskiej walucie: za euro płacono 4,51 PLN, dolar kosztował 3,47 PLN, a frank szwajcarski 2,93 PLN.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: