eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › RPP: stopy procentowe NBP bez zmian

RPP: stopy procentowe NBP bez zmian

2008-10-30 13:44

Rada Polityki Pieniężnej postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Decyzje Rady w kolejnych miesiącach będą uzależnione od napływających informacji dotyczących perspektyw wzrostu gospodarczego i inflacji w Polsce i na świecie.

Przeczytaj także: Zmiany stóp procentowych od 1991r.

RPP utrzymała stopę referencyjną w wysokości 6,00 procent w skali rocznej, stopę lombardową na poziomie 7,50 procent w skali rocznej, stopę depozytową w wysokości 4,50 procent w skali rocznej i stopę redyskonta weksli na poziomie 6,25 procent w skali rocznej.

Dane, które napływają w ostatnim okresie, wskazują, że tempo wzrostu gospodarczego w Polsce ulegnie obniżeniu w kolejnych kwartałach. Do silniejszego niż dotychczas oczekiwano spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego przyczyni się znaczące obniżenie wzrostu gospodarczego za granicą, zwiększona niepewność co do przyszłej sytuacji gospodarczej oraz utrudniony dostęp do kredytu i jego podwyższony koszt związany ze wzrostem premii za ryzyko zawartej w rynkowych stopach procentowych. Jednocześnie informacje o sytuacji na rynku pracy wskazują na utrzymywanie się wysokiej dynamiki wynagrodzeń oraz niekorzystnej relacji między wzrostem wynagrodzeń i wydajności pracy.

Od wrześniowego posiedzenia Rady nasiliły się zaburzenia na rynkach finansowych oraz nadal pogarszała się sytuacja na rynkach nieruchomości, co wpływa na wyraźne pogorszenie perspektyw wzrostu gospodarczego w otoczeniu zewnętrznym polskiej gospodarki. Jednocześnie oczekuje się, że presja inflacyjna w wielu krajach będzie się obniżać, do czego przyczyni się spadek cen żywności i surowców na rynkach światowych oraz oczekiwane znaczące spowolnienie wzrostu gospodarczego. Osłabnięcie presji inflacyjnej i oczekiwań inflacyjnych oraz nasilenie zaburzeń na rynkach finansowych skłoniły główne banki centralne do obniżenia podstawowych stóp procentowych. Zaburzenia na globalnych rynkach finansowych doprowadziły do wzrostu awersji do ryzyka, wskutek czego kursy walut wielu gospodarek, w tym części krajów Europy Środkowo-Wschodniej, znacząco się osłabiły.

W ocenie Rady w najbliższym okresie prawdopodobne jest utrzymanie się presji na wzrost wynagrodzeń, jednak obniżające się tempo wzrostu gospodarczego poniżej tempa wzrostu produktu potencjalnego i ograniczenie popytu na pracę, a także pogarszająca się sytuacja finansowa przedsiębiorstw będą łagodzić presję płacową, a w konsekwencji także presję inflacyjną.

Podwyższona inflacja w nadchodzącym okresie będzie wynikała w dużej części ze wzrostu cen regulowanych. Przyszłą inflację mogą także podnosić rosnące ceny niektórych usług (co częściowo wynikać może ze wzrostu cen nośników energii) oraz obserwowana w ostatnim okresie znacząca deprecjacja kursu złotego. Utrzymywanie się podwyższonej inflacji rodzi ryzyko utrwalenia się oczekiwań inflacyjnych na podwyższonym poziomie.
Przeczytaj także: Stopy procentowe: RPP jak Fed Stopy procentowe: RPP jak Fed

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: