eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs dolara rośnie

Kurs dolara rośnie

2008-08-05 11:10

Na rynku złotego wciąż nie obserwujemy większych zmian. Kurs EUR/PLN od blisko dwóch tygodni konsoliduje się w pobliżu poziomu 3,2000.

Przeczytaj także: GPW: notowania słabo rozpoczęły sierpień

RYNEK KRAJOWY


Wszelkie próby odreagowania w notowaniach tej pary walutowej zatrzymują się już w pobliżu 3,2200. Dość niską zmiennością charakteryzują się również kursy USD/PLN oraz CHF/PLN. Nieco więcej dzieje się natomiast w notowaniach funta względem złotego.

Kurs GBP/PLN od początku sierpnia spadł z poziomu 4,1000 w okolice 4,0400. Ruch ten wynika przede wszystkim z osłabienia brytyjskiej waluty na rynku światowym. Funt traci na wartości ze względu na napływające z Wielkiej Brytanii kiepskie dane makroekonomiczne. W ostatnim czasie inwestorów negatywnie zaskoczyły m.in. odczyty indeksów PMI z sektora produkcyjnego i sektora budowlanego. Osiągnęły one najniższe od wielu lat poziomy. Wskaźniki te znajdują się poniżej poziomu 50 pkt., co oznacza, że w danych dziedzinach gospodarki ma miejsce pogorszenie sytuacji. Dzisiaj z Wielkiej Brytanii zostaną przedstawione kolejne dane makro – indeks PMI z sektora usług oraz produkcja przemysłowa. Odczyty tych wskaźników mogą przyczynić się do dalszego spadku wartości funta. W takiej sytuacji kurs GBP/PLN kontynuował będzie zniżkę, która w najbliższych dniach może doprowadzić go do psychologicznej bariery 4,0000.

Ze względu na brak istotnych doniesień makroekonomicznych z Polski, rodzima waluta czeka na impuls z rynku zagranicznego. Gdyby obserwowane obecnie na rynku międzynarodowym stopniowe umocnienie dolara było kontynuowane, złoty może nieco stracić na wartości zarówno względem amerykańskiej waluty, jak i w stosunku do euro oraz franka szwajcarskiego.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Od początku dzisiejszej sesji na światowym rynku walutowym widoczna jest aprecjacja dolara. Z wczorajszego dziennego maksimum powyżej 1,5600, dzisiaj kurs głównej pary walutowej spadł do poziomu 1,5520 (ok. 9:30). Umocnienie amerykańskiej waluty podyktowane jest kilkoma czynnikami.

Jednym z nich jest to korekta na rynku surowcowym. Cena 1 baryłki ropy naftowej kształtuje się obecnie w okolicach poziomu 120 USD. Oznacza to zniżkę o 27 USD względem rekordu wszech czasów, który ustanowiony został 11-ego lipca br. Na spadek ten wpływ miały szczególnie dwie informacje. Wczoraj podano, iż tropikalny sztorm Edouard ominie Zatokę Meksykańską i nie ograniczy dostaw ropy z tego regionu. Ponadto OPEC zapowiedział zwiększenie w trzecim z rzędu miesiącu produkcji „czarnego złota”. Wobec spowalniających gospodarek świata i w konsekwencji mniejszego zapotrzebowania na ten surowiec, większa podaż doprowadziła naturalnie do spadków cen. Z rynku surowcowego warto odnotować również silną zniżkę cen złota. Uncja tego kruszcu kosztuje obecnie ok. 890 USD.

Drugim czynnikiem, odpowiadającym w mniejszym stopniu za umocnienie dolara, jest korzystny odczyt wczorajszych danych makroekonomicznych z USA (raport Challengera, przychody i wydatki Amerykanów, PCE core oraz zamówienia fabryczne).

Dzisiaj poznamy decyzję Komitetu Otwartego Rynku ws. stóp procentowych w USA. Nie oczekuje się zmian wysokości kosztu pieniądza. Impulsem dla strony zajmującej krótkie pozycje na eurodolarze może okazać się „jastrzębi” komunikat FOMC do tej decyzji ( zostanie od opublikowany o godz. 20.15 czasu polskiego). Wcześniej natomiast poznamy ważne dane makroekonomiczne ze strefy euro na temat sprzedaży detalicznej w czerwcu oraz z USA lipcowy odczyt indeksu ISM z sektora usług.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: