eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP podniesie stopy o 25 pkt bazowych?

RPP podniesie stopy o 25 pkt bazowych?

2008-06-24 11:03

RPP podniesie stopy o 25 pkt bazowych?

© fot. mat. prasowe

W poniedziałek złoty kontynuował umocnienie względem euro. Kurs EUR/PLN zszedł do poziomu istotnego wsparcia 3,3600. Dzisiaj również znajduje się w pobliżu tej wartości.

Przeczytaj także: Sprzedaż detaliczna pod lupą RPP

RYNEK KRAJOWY


Trwałe pokonanie wspomnianej bariery otworzy drogę do dalszej aprecjacji polskiej waluty względem euro. Możliwy stanie się wtedy spadek kursu EUR/PLN do poziomu historycznych minimów, usytuowanego w pobliżu 3,3400. Wczorajszy wzrost kursu USD/PLN wywołany umocnieniem dolara zatrzymał się na poziomie 2,1700. Dzisiejsze osłabienie amerykańskiej waluty przyczyniło jednak się do spadku USD/PLN poniżej 2,1600.

Podczas dzisiejszej sesji z Polski poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej oraz stopy bezrobocia w maju. Według prognoz dynamika wzrostu sprzedaży detalicznej w minionym miesiącu osiągnęła poziom niższy niż w kwietniu (15% r/r wobec 17,6%). Oczekiwania odnośnie stopy bezrobocia wskazują na jej spadek do poziomu 10,1% z 10,5% w kwietniu. Dane te prawdopodobnie nie będą miały dużego wpływu na notowania polskiej waluty. Inwestorzy oczekują już na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych, która zostanie ogłoszona jutro. Poznane dzisiaj dane prawdopodobnie nie będą miały zbyt dużego znaczenia przy podejmowaniu tej decyzji.

Większy wpływ na kolejny krok Rady będzie miała projekcja inflacji przygotowywana przez NBP, która oficjalnie zostanie przedstawiona w czwartek, jednak członkowie RPP będą ją z pewnością znali wcześniej. Naszym zdaniem RPP postanowi podwyższyć stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Jednocześnie, jeśli projekcja inflacji wskaże na duże ryzyko dalszego nadmiernego wzrostu cen, w komunikacie do tej decyzji członkowie Rady mogą zasugerować, iż w najbliższych miesiącach możliwe są kolejne podwyżki kosztu pieniądza w naszym kraju. Taka sugestia będzie prawdopodobnie impulsem do dalszego umocnienia polskiej waluty.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY


Wczorajsza sesja na rynku zagranicznym przyniosła osłabienie europejskiej waluty względem dolara. Jedną z przyczyn takiego ruchu były słabsze od oczekiwań odczyty indeksów Ifo z Niemiec oraz PMI ze strefy euro. W pierwszym przypadku rzeczywisty odczyt równy był 101,3 pkt, podczas gdy prognozy zakładały 102,3 pkt. Słabsze od oczekiwań indeksy PMI (dane wstępne) z sektora usług oraz produkcyjnego spadły poniżej 50 pkt, co oznacza że sytuacja w tych sektorach zaczyna się pogarszać. Dane takie spowodowały wzrost podaży euro w konsekwencji czego kurs EUR/USD spadł do poziomu 1,5470. Początek sesji dzisiejszej przynosi lekkie wzrostowe odbicie, jednak nadal bardzo prawdopodobny jest powrót kursu do spadków.

W najbliższych dwóch dniach możliwy jest jednak spadek aktywności inwestorów na rynku walutowym ze względu na zbliżające się spotkanie Fed. Co prawda stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych raczej pozostaną na niezmienionym poziomie, jednak ważny będzie komunikat Bena Bernanke. Rynek oczekuje, że wypowiedź szefa Fed może mieć „jastrzębi” charakter, dlatego też rosną szanse na umocnienie dolara.

Istotny wpływ na zachowanie rynku na sesji dzisiejszej może mieć publikowany o godzinie 16 indeks zaufana konsumentów Conference Board. Jeśli okaże się wyższy od prognozowanych 56,4 punktów, to można oczekiwać, że poranne odbicie zostanie zanegowane i kurs EUR/USD ponownie skieruje się w kierunku wczorajszych minimów. Sesja wczorajsza przyniosła znaczne spadki cen złota oraz srebra, co również może być prognozą aprecjacji waluty amerykańskiej w kolejnych dniach.

fot. mat. prasowe


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Mała podaż na GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: