eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008

2008-05-05 18:29

Przeczytaj także: Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008


Sporą część uwagi rynków przykuwało spotkanie grupy G7 w Waszyngtonie. Oczekiwano, że grupa przygotuje propozycje złagodzenia sytuacji na rynkach finansowych, która wciąż jest napięta. Najważniejsze jednak było podejście do rynku walutowego, czy zostanie naświetlony problem silnego euro. Komunikat po spotkaniu rzeczywiście miał pierwszy raz od dawna zdecydowany ton, jeżeli chodzi o zmiany na rynku walutowym. Jednak podobnie jak w przypadku publikowanych danych, szybko o nim zapomniano. Nie zostały również zaproponowane żadne konkretne rozwiązania, co kolejny raz pokazało, że nie warto zbyt wiele oczekiwać po tego typu spotkaniach.

Nie brakowało fundamentalnych powodów do dalszego osłabienia dolara. Zapasy hurtowników dalej rosły, a rynek nieruchomości wciąż szuka dna. Zezwolenia na budowy domów, jak i rozpoczęte budowy, ponownie gwałtownie spadły sugerując, że nie zbliża się jeszcze wyczekiwane ożywienie na rynku nieruchomości.

Jednak nie wszystkie dane miały negatywny wydźwięk, co tworzyło mieszany obraz, z którego nie płynął jednoznaczny sygnał odnośnie gospodarki Stanów Zjednoczonych. Wzrosła dynamika produkcji przemysłowej i wyższy okazał się przepływ kapitałów do USA. Kwiecień był to również miesiąc publikacji kwartalnych wyników przez spółki. Miały one pokazać jak przedsiębiorstwa amerykańskie radzą sobie z kryzysem, a równie ważne były prezentowane przez spółki prognozy zysków.

Z tych publikacji wynikał wniosek, który dobrze odzwierciedlał rzeczywistą sytuację. Przedsiębiorstwa, które dużą cześć odbiorców miały poza granicami Stanów Zjednoczonych, odnotowały wzrosty zysku w pierwszym kwartale i ich wyniki często przekraczały prognozy. Dużo większe problemy miały spółki sprzedające na rynek amerykański, swoje piętno na nich odcisnęła mniejsza konsumpcja obywateli USA. Dobrze radziły sobie również koncerny paliwowe, zyskując na rosnących cenach ropy naftowej.

Sezon publikacji wyników kwartalnych rozpoczęty został między innymi przez General Electric, którego nieoczekiwanie bardzo słabe rezultaty przyniosły zdecydowane pogorszenie sentymentu na rynku. Kolejne publikacje uspokoiły nastroje, ale wyniki spółek, podobnie jak dane makroekonomiczne, nie wskazały jednoznacznie na poprawę sytuacji gospodarczej. Indeks aktywności gospodarczej w Niemczech Ifo okazał się gorszy od prognoz i wyniósł 102,4 przy prognozach na poziomie 104,4.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: