eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008

Sytuacja na rynkach finansowych - kwiecień 2008

2008-05-05 18:29

Przeczytaj także: Sytuacja na rynkach finansowych - maj 2008


Przedstawiciele RPP kolejny raz wyrazili swe obawy o zbyt wysoki poziom inflacji w Polsce. Stwierdzili oni, że nie wykluczone są kolejne podwyżki stóp procentowych w naszym kraju nakierowane na walkę z nadmierną dynamiką wzrostu cen. Za przyczynę wstrzymania się z podniesieniem kosztu pieniądza w kwietniu wskazano niepewność co do perspektyw wzrostu gospodarki światowej, jak również polskiej. Członkowie RPP uznali, że należy poczekać na kolejne dane makroekonomiczne, które mogą dać pełniejszy obraz obecnego stanu rodzimej gospodarki oraz pozwolą ocenić faktyczną skalę presji inflacyjnej.

Z tonu w jakim został sformułowany wspomniany komunikat wynika, że pozostawienie stóp procentowych w naszym kraju w kwietniu bez zmian należy traktować jedynie jako chwilową przerwę w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, a nie jako jego zakończenie. W późniejszych komentarzach kilku członków RPP stwierdziło, że koszt pieniądza w naszym kraju może zostać podniesiony już w maju bądź czerwcu.

Za kontynuacją cyklu zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce przemawiają najnowsze prognozy Komisji Europejskiej. Zgodnie z nimi inflacja w naszym kraju wyniesie w 2008 roku średnio 4,3% r/r. Według KE o wysokiej dynamice wzrostu cen w Polsce będą decydować te same czynniki co dotychczas, czyli droga żywność i energia oraz rosnące w szybkim tempie wynagrodzenia.

Koniec miesiąca, wbrew oczekiwaniom wielu inwestorów, nie przyniósł na rynek walutowy jednoznacznych rozstrzygnięć. Zmniejszył się co prawda potencjał złotego do dalszego umocnienia, jednak równocześnie nie pojawiły się zdecydowane sygnały zapowiadające głębszą korektę w notowaniach rodzimej waluty. Minima kursów USD/PLN oraz EUR/PLN, które zostały ustanowione w kwietniu, pozostają silnym wsparciem i w perspektywie najbliższych tygodni prawdopodobieństwo ich pokonania nie jest zbyt duże. Naszym zdaniem w maju kurs EUR/PLN powinien pozostawać umiarkowanie stabilny. Ewentualne jego wzrosty powinien powstrzymać poziom 3,51. Z dołu natomiast ruchy tej pary walutowej będzie hamować bariera 3,40. Przy niezbyt dużej zmienności EUR/PLN, kurs USD/PLN będzie silnie zależeć od wahań EUR/USD.

Prognoza na koniec miesiąca



Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 ... 5 6

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: