eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA

Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA

2008-04-14 13:52

Tydzień: Inflacja i rynek nieruchomości w USA

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Nadchodzące dni upłyną pod znakiem publikacji wskaźników inflacji w różnych gospodarkach, które stają się wrogiem numer jeden rynków finansowych.

Przeczytaj także: Dziś spotkanie G7

W poniedziałek poznamy tylko inflację producentów w Wielkiej Brytanii, oraz sprzedaż detaliczną w USA. We wtorek inflacja na wyspach, ale także w Polsce. Ministerstwo Finansów prognozuje, że inflacja wyniosła w marcu 4,1 proc. Tego dnia także przeciętne wynagrodzenie w Polsce i stopa bezrobocia - dane pilnie obserwowane przez Radę Polityki Pieniężnej. Również we wtorek poznamy inflację producentów w USA, a dzień później inflację konsumencką w USA i w strefie euro. W środę także informacje o liczbie budów nowych domów w Stanach i dynamikę produkcji przemysłowej. Ceny produkcji i jej dynamikę w Polsce poznamy w piątek.

SYTUACJA NA GPW


Piątkowa sesja rozpoczęła się od zwyżki, która była przede wszystkim pochodną wzrostów na rynkach azjatyckich. Rynek w dobrej kondycji doczekał do południa, kiedy swoje wyniki kwartalne zaprezentował General Electric. Zysk mega holdingu spadł po raz pierwszy od 2003 r., a razem z nim ceny akcji na świecie i w Polsce. Tym samym doszło u nas do wybicia z tygodniowej konsolidacji, co zostało potraktowane jako sygnał do sprzedaży akcji i tempo spadków przybrało na silne. Od szczytu do dołka sesji WIG20 stracił 140 pkt, a więc ponad 4 proc. Wzrosła także wartość transakcji, które podliczono na całym rynku akcji na 1,45 mld PLN.

W piątek podrożały akcje 77. spółek, potaniały 217., a przewaga obrotów przy spółkach taniejących była jak 11 do 1.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Piątkowa sesja na Wall Street przebiegała pod dyktando silnych spadków, które przeceniły S&P i Dow Jones o 2 proc. Inwestorów zmęczyło powolne osuwanie się indeksów od początku poprzedniego tygodnia i bez żadnych perspektyw na kontynuację trendu wzrostowego szybko pozbywali się akcji. Impulsem do ich wyprzedaży były słabe wyniki koncernu General Electric, który dołączył do spółek Alcoa i UPS jeśli chodzi o rozczarowanie zyskiem w pierwszym kwartale. Inwestorzy spodziewają się, że to nie będą odosobnione przypadki, tym bardziej, że coraz więcej firm obniżyło w ostatnim tygodniu swoje prognozy. Do tego znów rozczarowały dane makroekonomiczne - nastroje konsumentów mierzone indeksem Michigan były najgorsze od 26 lat. Nikkei stracił 3 proc., Kospi 1,9 proc., a Hang Seng 3,3 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: