eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Debiut na GPW a obowiązki informacyjne spółek

Debiut na GPW a obowiązki informacyjne spółek

2008-03-14 12:09

Warto zastanowić się, czy wejście firmy na giełdę ma same plusy. Według IPO.pl poza pozyskaniem kapitału i większym prestiżem, obecność na parkiecie niesie ze sobą wiele nowych obowiązków. Jak zaznacza Piotr Paliło, Prezes Zarządu Biura Inwestycji Kapitałowych na giełdę oczywiście warto wchodzić, ale oprócz korzyści wejścia są także tego konsekwencje.

Przeczytaj także: IPO na świecie: I kwartał 2024 roku z rekordowymi wpływami

Jedną z nich jest m.in. konieczność informowania o wydarzeniach w spółce i spółkach zależnych za pośrednictwem raportów bieżących i okresowych. Ta konieczność to obowiązki informacyjne. Do ich wypełniania spółki wchodzące na rynek giełdowy muszą się przygotować.

Obowiązki informacyjne

Podstawowy wpływ na cenę akcji i wizerunek firmy mają raporty bieżące i okresowe. Są one najważniejszym kanałem informowania inwestorów o wydarzeniach w spółkach giełdowych w myśl zasady równego dostępu wszystkich inwestorów do informacji. To właśnie w oparciu o raporty bieżące i okresowe rynek wycenia akcje poszczególnych spółek. Przepisy nakazują informować o zdarzeniach najważniejszych. Jest zatem wiele obszarów wymagających raportów bieżących, podobnie jak wiele obszarów należy oprócz sprawozdań finansowych opisać w raportach okresowych.

Przed nami planowane zmiany w zakresie obowiązków informacyjnych. Według Paliło najważniejszą z nich z zakresu obowiązków informacyjnych będzie skrócenie terminów publikacji raportów okresowych. „Do tego spółki giełdowe będą musiały się przygotować. Pamiętajmy także, że raporty okresowe to konieczność ich badania lub przeglądu przez biegłych rewidentów. Dla nich te zmiany to również pewne wyzwanie. Inne zmiany nie będą radykalne. Poczekajmy jednak aż pojawi się nowe rozporządzenie" - dodaje.

Procedury, regulaminy oraz zasady odpowiedzialności w związku ze sporządzaniem raportów bieżących i okresowych

„W każdym przypadku rozpoczynając współpracę z naszymi klientami, spółkami planującymi debiut na GPW - mówi Piotr Paliło - zaczynamy od szkoleń z obowiązków informacyjnych. Po takim uświadomieniu wspólnie z klientami zastanawiamy się gdzie najlepiej umieścić jednostkę odpowiedzialną za IR i obowiązki informacyjne. Na bazie wiedzy o danym podmiocie i jego grupie kapitałowej tworzymy także wewnętrzne procedury i regulaminy usprawniające wypełnianie obowiązków informacyjnych." Zakres poszczególnych obszarów podlegających raportowaniu powinien być przypisywany w odpowiedzialności do poszczególnych jednostek organizacyjnych. Ułatwia to znakomicie przepływ informacji w poszczególnych podmiotach i ich grupach kapitałowych, a w efekcie umożliwia skuteczne wypełnianie obowiązków informacyjnych w obligatoryjnym terminie.

Sankcje prawne związane z nienależytym wypełnianiem obowiązków informacyjnych

„Jak zaczynałem pracę na rynku kapitałowym kar finansowych praktycznie nie było. Dziś kary nawet 0,5 mln zł nikogo nie dziwią choć szokują swoją wysokością. Niestety takie rygorystyczne podejście do nienależytego wypełniania obowiązków informacyjnych stosuje w ostatnich latach Komisja Nadzoru Finansowego". - mówi Paliło.

Oprócz kar finansowych negatywną konsekwencją złego wypełniania obowiązków informacyjnych jest utrata zaufania inwestorów, co ma bezpośrednie przełożenie na niższą wycenę spółki.

oprac. : Maciej Ziętara / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: