eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Chiny: dynamika eksportu drastycznie spada

Chiny: dynamika eksportu drastycznie spada

2008-03-10 10:20

W nowy giełdowy tydzień wchodzimy w kiepskich nastrojach. Są związane tak z przebiegiem ostatniej sesji, jak i notowań z całego minionego tygodnia. Rynki przestały być odporne na złe wiadomości. To najważniejsza obserwacja dotycząca przebiegu zdarzeń w ostatnich dniach.

Przeczytaj także: Dalsze spadki na giełdzie realne

Początkowo w wątpliwość poddawała ją piątkowa sesja w USA. Mimo kolejnych rozczarowujących danych z rynku pracy, indeksy szybko odrobiły straty z pierwszych minut sesji i wyszły wyraźnie na plus. Pesymiści widzieli w tym jedynie ruch powrotny S&P 500 do styczniowego dołka, który został uformowany na wysokości 1310 pkt. Rzeczywiście nie udało się wyjść ponad ten poziom. Podaż, jaka się później pojawiła, pokazała, że rzeczywiście mieliśmy do czynienia z ruchem powrotnym do przełamanego wsparcia. Po jego zakończeniu trzeba oczekiwać kontynuacji ruchu w dół.

Skupiając się jedynie na bieżących informacjach, nie jest tak łatwo zrozumieć dlaczego w ostatnich dniach nastroje tak wyraźnie się pogorszyły. Przecież wiadomości o równie negatywnym zabarwieniu napływały także wcześniej, a mimo to rynki trzymały się mocno. Inwestorzy zdawali się dawać wyraz przekonaniu, że wszystkie złe informacje są już zawarte w cenach akcji. Można wątpić w słuszność takiego założenia i tym samym przyjąć, że inwestorzy wykazali się ignorancją wobec faktów i teraz przychodzi z nawiązką to odreagować.

Jednak nawet gdyby przyjąć, że rzeczywiście w cenach akcji z drugiej połowy lutego odzwierciedlone były wszystkie złe informacje, to w ostatnich dniach pojawiło się kilka nowych elementów, które dodatkowo wpływają na postrzeganie przyszłości. Jednym z najważniejszych jest wzmocnienie się tendencji wzrostowej na rynku towarów z jej inflacyjnymi konsekwencjami. Mówił w piątek o tym Brian Hicks. Inwestorzy zaczęli ten problem zauważać i dostosowywać decyzje do zmian cen surowców. Jednocześnie znów zaczęły być widoczne problemy na rynku pieniężnym. Mimo oczekiwanych obniżek stóp procentowych w USA, dolarowe stawki Libor szły w ostatnich dniach w górę. To oznacza niechęć banków do pożyczania sobie wzajemnie środków. Taka sytuacja jest charakterystyczna dla kryzysowych momentów na giełdach.

Ubiegły tydzień potwierdził też wcześniejsze obawy, jeśli chodzi o brak poprawy sytuacji na rynku nieruchomości (dalszy spadek wydatków budowlanych w styczniu) oraz o coraz wyraźniej pogarszającą się sytuację na rynku pracy, która zagraża wydatkom konsumenckim. W tym kontekście ciekawe były dane o zaciąganych kredytach przez Amerykanów. W styczniu dwukrotnie w porównaniu z grudniem zwiększyło się zadłużenie na kartach kredytowych, co może wskazywać na poszukiwanie coraz bardziej krótkoterminowych form pożyczania środków. Skracanie się okresu zadłużania się to niekorzystne zjawisko.

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: