eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wzrost stóp a raty kredytu hipotecznego

Wzrost stóp a raty kredytu hipotecznego

2008-02-28 12:14

Wzrost stóp a raty kredytu hipotecznego

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Zgodnie z obawami, a wbrew oczekiwaniom Rada Polityki Pieniężnej (RPP) 27.02.2008r. podniosła stopy procentowe o 25 pkt bazowych. Klienci spłacający kredyty hipoteczne w złotych mogą spodziewać się podniesienia oprocentowania kredytów.

Przeczytaj także: RPP obniżyła stopy procentowe. Ile zyskają kredytobiorcy?

Rynek co prawda już zdyskontował decyzję RPP – od czasu ostatniej, rynkowe stopy WIBOR wzrosły o ok. 20 punktów – ale upłynęło zbyt mało czasu, by banki mogły przygotować i wysłać do klientów nowe harmonogramy spłat.

O ile styczniowa decyzja RPP nie była zaskoczeniem i została zdyskontowana przez rynek pieniężny na co najmniej dwa miesiące do przodu (od końca listopada do końca stycznia stopy WIBOR zmieniały się w wąskim zakresie), to już lutowa podwyżka stóp ma w pewnym sensie nagły charakter. Była dyskontowana przez rynek zaledwie od kilkunastu dni, w czasie których otrzymywaliśmy kolejne dane o utrzymującej się presji inflacyjnej (wzrost inflacji konsumentów, producentów, produkcji przemysłowej, wynagrodzeń i sprzedaży detalicznej – wszystkie te dane okazały się znacznie wyższe od oczekiwań i wyższe od danych z grudnia).

Konsekwencje

fot. mat. prasowe

Jakie skutki ma najnowsza decyzja RPP dla posiadaczy kredytów hipotecznych


Zdyskontowanie lutowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej w nowych harmonogramach spłat oznacza, że rata kredytu hipotecznego zaciągniętego na 30 lat w ratach równych wzrośnie o 2,7 proc. lub o ok. 17 PLN dla każdych pożyczonych 100 tys. PLN. Można powiedzieć, że nie jest to żaden dramat dla spłacających kredyty (ku przypomnieniu – z opublikowanych wczoraj danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że zaledwie 1,1 proc. kredytów hipotecznych nie jest spłacanych regularnie). Jednak, jeśli porównać stan dzisiejszy ze stanem sprzed roku, różnice zaczynają robić większe wrażenie i mogą zaciążyć na kieszeniach kredytobiorców.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: