eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rada Polityki Pieniężnej - jaka decyzja?

Rada Polityki Pieniężnej - jaka decyzja?

2008-02-27 10:46

Rada Polityki Pieniężnej - jaka decyzja?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Od ostatniej podwyżki stóp procentowych w NBP, rynkowe stopy procentowe WIBOR wzrosły o ok. 20 punktów, dyskontując już ewentualną podwyżkę stóp na dzisiejszym posiedzeniu RPP.

Przeczytaj także: Słabe dane z USA

Choć rynek swoją decyzję już "podjął", nie jest bynajmniej przesądzone, czy RPP faktycznie zdecyduje się na taki ruch. Od poprzedniej decyzji minął ledwie miesiąc. Miesiąc, który przyniósł szereg publikacji wskazujących faktycznie na istnienie presji inflacyjnej. Ale pamiętajmy, że dane za grudzień wskazywały na możliwe spowolnienie gospodarcze. Dane za styczeń im zaprzeczyły, lecz jedne i drugie mogą być uznane za incydentalne. Potrzebne jest ich potwierdzenie w przyszłości. Na dziś jedynym czynnikiem, który ogranicza presję inflacyjną, jest umocnienie złotego (euro najtańsze od sześciu lat, dolar od 12-stu). Szanse na podwyżkę stóp przez RPP oceniamy pół na pół.

SYTUACJA NA GPW


Notowania rozpoczęły się zgodnie z przewidywaniami - od kolejnej próby pokonania przez WIG20 poziomu 3100 punktów. Tak jak dzień wcześniej, tak i wczoraj, ta próba okazała się nieudana. W konsekwencji rynek wrócił do poziomów zamknięcia z poniedziałku i tutaj oczekiwał na dane z USA. Te okazały się zaskakująco złe - ceny produkcji wzrosły w styczniu o 1 proc. (m/m), indeks nastrojów konsumentów spadł do 75 pkt (z prawie 88 pkt). To zaważyło na słabej końcówce, WIG20 znalazł się w pewnym momencie najniżej od prawie dwóch tygodni. Na koniec sesji - wobec wyraźnej odporności na dane ze strony innych giełd europejskich i indeksów przy Wall Street - udało się nieco ograniczyć straty. Tym samym indeksy ósmy dzień z rzędu pozostały w obszarze konsolidacji i nadal możliwe jest wybicie z niej w obie strony.

Podrożały akcje 105. spółek, potaniały 182., obroty wyniosły 1,37 mld PLN.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Pomimo kiepskich danych makro, główne amerykańskie indeksy wzrosły wczoraj trzecią sesję z rzędu. Przy obrotach najwyższych od dwóch tygodni (chociaż ciągle niezbyt wysokich) S&P wzrósł o 0,7 proc., a Dow Jones o 0,9 proc. Co skusiło inwestorów do kupna akcji w sytuacji gdy inflacja w cenach producenta wzrosła w styczniu dwukrotnie bardziej od oczekiwań (głównie za sprawą silnie drożejącej ropy)? Nastroje mierzone indeksem Conference Board są najgorsze od pięciu lat, a ceny domów spadły najbardziej od lat dwudziestu. Tym impulsem były niezłe informacje ze spółek. IBM planuje wykupić część własnych akcji, a Radio Shack i Macy's pozytywnie zaskoczyły swoimi wynikami za czwarty kwartał.

Dziś rano rosły również indeksy azjatyckie, głównie dzięki wzrostom na giełdach towarowych. Nikkei zyskał 1,5 proc., Kospi 0,7 proc., a Hang Seng 2,9 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: