eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy a zarządzanie domowym budżetem

Polacy a zarządzanie domowym budżetem

2008-02-21 11:09

Większość Polaków preferuje partnerski model zarządzania domowym budżetem, wynika z badań Visa Europe. Młodsze pokolenie coraz częściej wybiera oddzielne rachunki.

Przeczytaj także: Jak nowocześnie prowadzić budżet domowy?

Polacy preferują partnerski model zarządzania rodzinnym budżetem i wspólne konto bankowe, choć daje się zauważyć nowy trend wśród młodszych osób oraz małżeństw z mniejszym stażem – wynika z badania zrealizowanego na zlecenie organizacji Visa Europe. Podstawowa część budżetów domowych jest przeznaczana na stałe i konieczne wydatki związane z życiem i utrzymaniem domu. Na szeroko rozumiane przyjemności Polacy wydają średnio 9% budżetu domowego.

Badanie zrealizowane przez instytut badawczy RI Pentor obejmowało dwie części: jakościową (wywiady grupowe, FGI) oraz ilościową (1019 wywiadów osobistych, CAPI, w całej Polsce). Badanie ilościowe wskazuje, że największy procent wydatków gospodarstw domowych stanowią zakupy spożywcze, opłaty za przejazdy i konieczne zakupy domowe – średnio jest to ok. 32% wszystkich wydatków. Rachunki związane z utrzymaniem domu, w tym opłaty średnio stanowią około 30% łącznych wydatków, wydatki na przyjemności (drobne zakupy, wyjazdy, kultura – kino, teatr, hobby, itp.) 9% a wydatki na dzieci / szkołę 8,5%.

Badanie jakościowe pokazało, że w polskich rodzinach istnieją różne modele zarządzania domowym budżetem. Model, który można nazwać „wspólna kasa” dominuje wśród starszych respondentów i małżeństw z dłuższym stażem – w takiej rodzinie jest jedno, najczęściej wspólne konto bankowe, na które przelewane są wszystkie zarobione pieniądze. „Taki system zarządzania budżetem rodzinnym można uznać za bezpośrednią kontynuację tradycyjnego modelu, w którym mężczyzna wszystkie zarobione przez siebie środki oddawał do dyspozycji żony zajmującej się domem” – wyjaśnia Eugeniusz Śmiłowski, prezes instytutu badawczego RI Pentor, który przeprowadził badanie na zlecenie Visa Europe.

„Oddzielne rachunki” to model najczęściej przyjmowany przez młode osoby i małżeństwa o krótkim stażu. Małżonkowie dysponują własnymi kontami bankowymi i zazwyczaj dzielą się kosztami utrzymania – jedna osoba opłaca rachunki i inne stałe zobowiązania, a druga pokrywa koszt bieżących zakupów do domu. Reszta środków jest z reguły wydawana na własne potrzeby (zakup odzieży, kosmetyków, przyjemności), zaś przy większych wydatkach i zakupach (np. meble, samochód, wczasy) małżonkowie partycypują wspólnie w zależności od osiąganych dochodów.

Spośród osób, które mieszkają razem z partnerem lub partnerką wspólne konto posiada co trzecia (30%) osoba, wynika z badania zleconego przez Visa Europe. 16% respondentów twierdzi, że oboje mają oddzielne konta bez dostępu do konta partnera. Natomiast blisko jedna czwarta (23%) twierdzi, że tylko jedno z partnerów ma konto. 8% respondentów deklaruje, że ma oddzielne konta, ale ma z partnerem dostęp do nich nawzajem.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: