eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy a zarządzanie domowym budżetem

Polacy a zarządzanie domowym budżetem

2008-02-21 11:09

Przeczytaj także: Jak nowocześnie prowadzić budżet domowy?

Zdecydowana większość badanych twierdzi, że wspólnie podejmuje decyzje dotyczące zakupów. W przypadku poważniejszych zakupów blisko trzy czwarte (73%) podejmuje decyzje razem. W odniesieniu do wydatków dokonywanych dla przyjemności wspólnie podejmuje decyzje 68% badanych. Nawet w przypadku dokonywania drobnych, codziennych zakupów blisko połowa (47%) twierdzi, że decyzje są podejmowane wspólnie, podczas gdy w 44% przypadków są one podejmowane przez jednego z partnerów.

Podobnie jest w przypadku finansowania wydatków. Zdecydowana większość deklaruje, że wspólnie finansuje wydatki domowe. 66% wspólnie finansuje wydatki związane z utrzymaniem domu; 64% deklaruje, że wspólnie finansuje rachunki za telefon i Internet oraz za codzienne, drobne zakupy a 69% twierdzi, że wspólnie finansuje poważniejsze zakupy (takie jak sprzęt AGD/RTV, meble, czy samochód itp.).

W badaniu zleconym przez Visa Europe ze stwierdzeniem, że respondent gotów byłby zaciągnąć pożyczkę żeby mieć rzecz, która mu się bardzo podoba w bardziej lub mniej zdecydowany sposób zgodziło się 30% respondentów.

Badanie jakościowe wykazało, że w większości rodziny starają się rozsądnie gospodarować posiadanymi środkami i priorytetowo są traktowane wydatki związane z utrzymaniem domu, „życiem” oraz wychowaniem dzieci. Małżonkowie, nawet jeśli dysponują własnymi środkami i oddzielnymi kontami, w pierwszej kolejności biorą pod uwagę potrzeby całej rodziny i z tego względu ostrożniej dokonują wydatków na własne przyjemności lub zainteresowania.

„Na podstawie przeprowadzonego badania jakościowego można stwierdzić, że w większości rodzin obowiązuje ścisły podział obowiązków – jedna osoba zajmuje się opłacaniem rachunków, a za zakupy związane z bieżącym utrzymaniem domu jest odpowiedzialny inny członek rodziny” – mówi Eugeniusz Śmiłowski, prezes RI Pentor. Najczęściej rachunkami i stałymi opłatami, coraz częściej regulowanymi za pomocą przelewów internetowych, zajmuje się mężczyzna, co jest tłumaczone głównie mniejszymi kompetencjami technicznymi kobiet. W przypadku bieżących wydatków i drobnych zakupów decyzyjność najczęściej spoczywa w rękach osoby za nie odpowiedzialnej (np. kobieta decyduje o zakupach spożywczych, mężczyzna o wydatkach związanych z utrzymaniem samochodu).

Większe inwestycje są z reguły ustalane i planowane wspólnie. Jednak i w takich przypadkach najczęściej wspólnie jest ustalana tylko ogólna kwota przeznaczana na takie zakupy, a ostateczny wybór należy do osoby bardziej kompetentnej w danej dziedzinie – przy czym podział jest najczęściej stereotypowy, np. sprzęt AGD i meble są wybierane przez kobietę, a samochód i sprzęt elektroniczny przez mężczyznę.

W przypadku „singli” mieszkających z rodzicami, ich decyzyjność ogranicza się najczęściej do inwestycji i wydatków osobistych, które pokrywają z własnych środków. Wszelkie inne ważne decyzje domowe są zazwyczaj podejmowane przez rodziców.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: