eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie domu i mieszkania pod kredyt

Ubezpieczenie domu i mieszkania pod kredyt

2008-02-07 11:16

Przeczytaj także: Zakup mieszkania i budowa domu: jaki kredyt?

Do pozostałych zabezpieczeń dla kredytu hipotecznego należą: oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji (najczęściej jest umieszczone w treści umowy), wpis do księgi wieczystej nieruchomości (założenie hipoteki), weksel in blanco z deklaracją wekslową, cesja polisy ubezpieczeniowej na życie, poręczyciel lub współkredytobiorca (w obu przypadkach odpowiedzialność jest identyczna), ubezpieczenie kredytu na wypadek śmierci kredytobiorcy lub jego trwałej niezdolności do pracy. Do mniej popularnych zabezpieczeń stosowanych przez banki należy także zgoda na zajęcie części wynagrodzenia lub upoważnienie banku do dysponowania Rachunkiem Oszczędnościowo-Rozliczeniowy (ROR).

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego

Z uwagi na coraz ściślejszą współpracę banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi, banki same polecają konkretne towarzystwa, z którymi współpracują. W tym celu banki występują do klienta o udzielenie im pełnomocnictwa celem ubezpieczenia mieszkania. „Fakt, że wówczas formalności związane z ubezpieczeniem można załatwić przy okazji jednego ze spotkań z przedstawicielem banku, ale nie zawsze składka ubezpieczeniowa będzie na najniższym poziomie. Pamiętajmy, że bank to kolejny pośrednik. Stawka zaproponowana przez bank może być dwu-, trzy-krotnie wyższa niż gdy ubezpieczenie postanowimy sobie załatwić na własną rękę – ostrzega Zofia Dmochowska.

Zazwyczaj zależy nam na tym, aby składka za polisę mieszkaniowa pod kredyt była jak najniższa. Jest to bowiem kolejny koszt związany z kredytem, a odszkodowanie i tak nie przysługuje nam tylko bankowi. „Suma ubezpieczenia na polisie jest najczęściej równa sumie spłacanego kredytu. Jeżeli nie mamy pewności, należy upewnić się w banku.” – wyjaśnia Zofia Dmochowska.

Dla banków najważniejsze jest, aby wielkość ubezpieczenia pokrywała się z wysokością udzielonego kredytu. Tymczasem kredytobiorcy - właściciele domów i mieszkań powinni dążyć do zabezpieczenia wysokości wartości nieruchomości. Dlatego też najbardziej optymalne będą dla nich Klienci banków powinni wybierać takie oferty kredytowe, w których stosowane zabezpieczenia są tanie i proste w zastosowaniu. Dodatkowo należy pamiętać, że zniesienie zabezpieczeń może się również wiązać z kosztami, na jakie kredytobiorca będzie narażony po spłaceniu ostatniej raty kredytu.

Portal Ubezpieczeniaonline.pl posiada w swojej ofercie sprzedażowej Ubezpieczenie pod kredyt. Użytkownik może dokonać zakupu polisy przez Internet i uzyskać ochronę ubezpieczeniową już od dnia następnego. Klienci – użytkownicy portalu, nie muszą korzystać z oferty ubezpieczyciela, z którym współpracuje bank – kredytodawca. Ponadto procedura wystawiania polisy i potwierdzania cesji jest prosta. „Wystarczy wypełnić dostępny na stronie formularz i zapłacić składkę ubezpieczeniową, a potwierdzenie dokonania cesji zostanie przysłane na podany adres korespondencyjny wraz z polisą ubezpieczeniową. Ubezpieczenie można mieć już od dnia następnego po wypełnieniu formularza on-line, oczywiście pod warunkiem opłacenia składki ubezpieczeniowej” - tłumaczy Zofia Dmochowska.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: