eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestycje w złoto coraz bardziej opłacalne

Inwestycje w złoto coraz bardziej opłacalne

2008-02-06 09:47

Inwestycje w złoto coraz bardziej opłacalne

© fot. mat. prasowe

W połowie stycznia nastroje wśród inwestorów były fatalne. Na praktycznie wszystkich światowych parkietach widzieliśmy odwrót od rynku akcji, co przekładało się na kilkuprocentowe spadki indeksów dzień za dniem. W tym samym czasie złoto ustanawiało nowe rekordy, przekraczając 14 stycznia pierwszy raz historii poziom 900 USD za uncję.

Przeczytaj także: Inwestowanie w nieruchomości, akcje i złoto. Sprawdź, ile możesz stracić

To nie był koniec jego wzrostów. Po tygodniowym odreagowaniu cena uncji znów drożeje i obecnie kosztuje już 922 USD, czyli 40 proc. więcej niż przed pięcioma miesiącami. Co sprawiło, że inwestorzy tak polubili ten lśniący kruszec?

Sprzyjające okoliczności

Trudno sobie wyobrazić bardziej sprzyjającą sytuację do wzrostów ceny złota, niż mamy obecnie. Presja na jego aprecjację płynie przynajmniej z czterech źródeł. Po pierwsze, niepewność na rynku akcji kieruje inwestorów w stronę bezpieczniejszych aktywów, do których zalicza się ten kruszec. Po drugie, kiepskie perspektywy amerykańskiej gospodarki przekładają się na osłabienie dolara, a złoto jest w nim wyceniane, staje się więc relatywnie tańsze. W tym momencie zaczyna działać podstawowe prawo popytu i podaży, czyli zgłaszany jest większy popyt na tańsze dobro i na rynku ustanawia się nowy punkt równowagi przy wyższej cenie. Po trzecie, Fed obniża stopy procentowe, starając się przeciwdziałać widmu recesji, co skutkuje obniżką rentowności obligacji amerykańskich – konkurenta złota wśród aktywów bezpiecznych. Po czwarte, inflacja na całym świecie silnie rośnie (wspomniane poluzowywanie polityki monetarnej przez Fed powinno wręcz ją napędzać), a złoto jest tradycyjnie uważane za inwestycję zabezpieczającą inwestora przeciwko temu zjawisku.

Jak zarobić na złocie?

Złoto w formie sztabek można kupić w oddziałach NBP, u jubilerów, w lombardach i kantorach lub przez Internet. Na stronie internetowej ceny sztabek lokacyjnych zaczynają się już od 780 PLN. Za tę sumę nabędziemy 24-karatowe złoto, ważące 10 gramów, czyli trochę więcej niż jedna trzecia uncji (1 oz = 28,35 gramów).

Alternatywną możliwością jest kupno złota wirtualnie w niektórych domach maklerskich. Wartość nominalna kontraktów na ten surowiec jest jednak dosyć wysoka, co sprawia, że nie jest to oferta dla „przeciętnego” Kowalskiego. Przykładowo, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska ma w swojej ofercie kontrakt na 100 uncji, warty w tym momencie ok. 92 500 USD, natomiast platforma transakcyjna X-Trade Brokers umożliwia kupno 1/20 kontraktu na 300 uncji złota, czyli w praktyce 15 uncji wartych blisko 14 000 USD.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: