eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy obywatel Ukrainy dostanie w Polsce kredyt hipoteczny?

Czy obywatel Ukrainy dostanie w Polsce kredyt hipoteczny?

2018-07-18 10:19

Czy obywatel Ukrainy dostanie w Polsce kredyt hipoteczny?

Czy obywatel Ukrainy dostanie w Polsce kredyt na mieszkanie? © bnorbert3 - Fotolia.com

Obywatele Ukrainy zadomowili się w naszym kraju na dobre. Szacunki wskazują, że w minionym roku na terenie Polski przebywało ich około 900 tys. W tej grupie jest coraz więcej osób, które interesują się polskimi nieruchomościami. Z danych MSWiA wynika, że w minionym roku kupili oni jedną czwartą wszystkich powierzchni mieszkaniowych, które zakupili w naszym kraju cudzoziemcy. To znacznie więcej niż Niemcy. Czy jednak mają szansę na kredyt mieszkaniowy?

Przeczytaj także: Kredyt hipoteczny dla obcokrajowca. Coraz więcej wniosków

Kredyt dla obcokrajowca? Tak, ale pod kilkoma warunkami


Wprawdzie obcokrajowcy za nieruchomości w Polsce najczęściej płacą gotówką, ale mają również możliwość wnioskowania o kredyt hipoteczny. W ich przypadku procedury bankowe są jednak bardziej złożone niż w przypadku Polaka. Podstawą jest oczywiście posiadanie wymaganej przez bank zdolności kredytowej oraz dokumentów potwierdzających zatrudnienie, ale na tym nie koniec.
- Nie bez znaczenia pozostaje informacja, czy osoba ubiegająca się o kredyt hipoteczny jest obywatelem Unii Europejskiej czy też nie – od tego zależy tryb postępowania kredytowego. Dla obywatela Ukrainy podstawowym kryterium jest posiadanie karty stałego pobytu. Okres oczekiwanej ważności karty różni się jednak w zależności od banku. Niektóre wymagają okresu ważności nie krótszego niż 12 miesięcy w momencie złożenia wniosku, inne oczekują tylko 3 miesięcy. Ważne jest również posiadanie numeru PESEL. Zdarza się także, że bank wymaga potwierdzenia związku z Polską, np. poświadczenia źródła dochodów w Polsce, związku małżeńskiego z obywatelem polskim lub posiadania nieruchomości w Polsce. Wymagania różnią się nieco w różnych bankach, niemniej jednak najważniejsze jest to, że są możliwości uzyskania finansowania zakupu nieruchomości przez obcokrajowców – mówi Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Czy obywatel Ukrainy dostanie w Polsce kredyt na mieszkanie?

Dla obywatela Ukrainy podstawowym kryterium jest posiadanie karty stałego pobytu. Zdarza się, że bank wymaga potwierdzenia związku z Polską, np. poświadczenia źródła dochodów w Polsce, związku małżeńskiego z obywatelem polskim lub posiadania nieruchomości w Polsce.


W niektórych bankach będzie wymagany wyższy wkład własny


Nie inaczej niż dzieje się to w przypadku Polaków wnioskujących o kredyt hipoteczny, Ukraińcy muszą być przygotowani, że poszczególne banki mają zróżnicowane kryteria przyznawania finansowania oraz różne wymogi odnośnie niezbędnych dokumentów. Niekiedy jedynym dodatkowym dokumentem, jaki Ukrainiec będzie musiał przedstawić w banku, jest karta stałego pobytu, jednak są też banki, które będą wymagały nawet wyższego wkładu własnego. Należy także pamiętać, że uzyskiwanie wynagrodzenia za granicą wiąże się z koniecznością przedstawienia zaświadczenia z odpowiednika polskiego BIK-u wraz z tłumaczeniem przysięgłym. Banki mogą także wymagać poświadczenia okresu przebywania na terenie Polski nawet przez co najmniej 5 lat.
- Nie należy jednak zrażać się koniecznością przedstawienia dodatkowych dokumentów. Czasem lepiej poświęcić trochę czasu i załatwić wszelkie formalności, żeby otrzymać kredyt na lepszych warunkach. Sytuacja komplikuje się, jeśli nie jesteśmy w stanie przedstawić wymaganych zaświadczeń. W takim przypadku najlepiej skorzystać z porady eksperta, który zna oferty z większości banków i obowiązujące w nich kryteria, żeby jak najlepiej dopasować kredyt do sytuacji życiowej oraz możliwości finansowych danej osoby – dodaje Katarzyna Dmowska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: