eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kapitał odpływa z rynków wschodzących

Kapitał odpływa z rynków wschodzących

2008-01-14 11:46

Przeczytaj także: Presja cenowa zagraża rynkom


Niesprzyjającą okolicznością są rosnące ceny żywności. Piątek był takim dniem, kiedy pod tym względem biliśmy rekordy. To nie ułatwi bankom centralnym prowadzenia polityki monetarnej. Zwyżkę można było wiązać z osłabieniem dolara po publikacji słabych danych o bilansie handlowym.

Jednocześnie w centrum uwagi znajdują się wyniki amerykańskich przedsiębiorstw. Mniejsze emocje budzą osiągnięcia w samym IV kwartale 2007 r,, bo tu chyba wszyscy pogodzili się, że będzie bardzo kiepsko. Jednak inwestorzy żywiołowo reagują na wszelkie doniesienia dotyczące kondycji spółek w obecnym roku. Na razie prognozy zakładają, że od I kwartału 2008 r. sytuacja zacznie się poprawiać. W takim kontekście wszelkie sygnały, że do poprawy nie dojdzie (w piątek American Express oraz Tiffany przedstawiły rozczarowujące prognozy) są bardzo źle odbierane. Nie dziwi więc, że coraz częściej pojawiają się głosy, że fatalna kondycja instytucji finansowych w USA będzie odciskać negatywne piętno na wynikach 2008 r.

W takiej sytuacji psychologiczna bariera 50 tys. pkt dla WIG, która jest obecnie najważniejszym wsparciem może wystarczyć, by na trochę zatrzymać wyprzedaż, ale może nie być wystarczająca, by w oparciu o nią doszło do większego odbicia. Rynek zdominowany jest przez strach, a w takich warunkach nikt nie spieszy się z kupowaniem akcji po wyższych cenach.

Najważniejsze wydarzenia z 11 stycznia 2008 r.:

  • Nadwyżka chińskiego eksportu nad importem wyniosła w grudniu 22,7 mld USD, wobec oczekiwanych 24,4 mld USD, głównie za sprawą ograniczenia eksportu Państwa Środka.
  • Produkcja przemysłowa w Indiach zwiększyła się w listopadzie o zaledwie 5,3%, wobec oczekiwanych 7,2%.
  • Listopadowa produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii wzrosła o 0,4% r/r.
  • Listopadowe wskaźniki wyprzedzające koniunktury dla strefy euro wyniosły 98,1 pkt, wskazując na postępujące spowolnienie gospodarki.
  • Bilans handlowy USA w listopadzie zamknął się ujemnym saldem w wysokości 63,1 mld USD. Był to wynik znacznie gorszy od spodziewanego. Zaważył negatywnie na notowaniach dolara, które zaś mają duży wpływ na ceny żywności i paliw.

Dziś na rynkach

  • Wyraźnie spadły notowania na giełdach w Azji, co tworzy niekorzystny klimat przed sesjami w Europie
  • Grudniowa inflacja PPI w Wielkiej Brytanii
  • Listopadowa produkcja przemysłowa w strefie euro
  • Grudniowa podaż pieniądza w Polsce

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Katarzyna Siwek / expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: