eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Jaka inflacja i wynagrodzenia w Polsce?

Jaka inflacja i wynagrodzenia w Polsce?

2008-01-14 11:13

Jaka inflacja i wynagrodzenia w Polsce?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Tygodniowe kalendarium jest naładowane publikacjami makro. Poznamy wskaźniki inflacji w Polsce i na świecie, poziom wynagrodzeń w Polsce i kondycję rynku domów w USA.

Przeczytaj także: Chińska gospodarka słabnie?

A to wszystko okraszone będzie jeszcze wynikami kwartalnymi amerykańskich przedsiębiorstw i zapewne nadal nerwową atmosferą na rynkach. We wtorek poznamy inflację w Polsce (oczekiwane 4,0 proc.), ale także w Wielkiej Brytanii i ceny produkcji w USA. W USA także dynamikę sprzedaży detalicznej. W środę inflację w Niemczech i strefie euro, dynamikę wzrostu wynagrodzeń w Polsce (oczekiwania 12 proc.), inflację w USA i raport Fed o stanie gospodarki. W czwartek zezwolenia i liczbę rozpoczętych budów w USA, w piątek produkcję przemysłową w Polsce i jej ceny.

SYTUACJA NA GPW


Za nami jeden z najgorszych tygodni na GPW od lat. W rzeczy samej WIG stracił w ciągu ostatnich pięciu dni ponad 8 proc., co nie zdarzyło mu się od jesieni 2000 roku. Prasa pełna jest katastrofalnych scenariuszy dla giełdy, a WIGOMETR daje optymistyczne wskazania (50 proc. ankietowanych przez GPW analityków spodziewa się wzrostu WIG20, 17 proc. zakłada jego spadek), co rzadko jest dobrą wróżbą dla przebiegu notowań. Wszystkie indeksy przełamały już sierpniowe dołki i są najniżej od marca (WIG, WIG20), albo nawet od ponad roku (mWIG). Mówienie o hossie to w tej sytuacji czysta herezja. W piątek podrożały akcje 114. spółek, potaniały 186. Obroty podliczono na 1,65 mld PLN, co może świadczyć o wygasaniu podaży, ale z drugiej strony większość indeksów na koniec dnia osiągnęła swoje minimalne poziomy - bez próby odbicia w końcówce. Podaż ma więc przewagę.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Podczas piątkowych notowań na Wall Street indeksy znów traciły. S&P spadł o 1,4 proc., a Dow Jones stracił 1,9 proc., do czego najbardziej przyczyniły się spółki konsumenckie. AT&T i American Express spadały najbardziej od ponad 4 lat, podobnie jak sieć handlowa Tiffany, która podała gorsze od prognoz wyniki sprzedaży w okresie świątecznym. Co więcej, Goldman Sachs jest kolejnym bankiem po Morgan Stanley i Merrill Lynch, który uważa, że Stany już wchodzą w recesję. W takiej sytuacji nawet oczekiwane silne obniżki stóp procentowych w najbliższych miesiącach nie wystarczają do utrzymania kursów akcji na obecnych poziomach.

Na czerwono zaczynają tydzień również giełdy azjatyckie. Kospi stracił 0,9 proc., a Hang Seng przeceniono o 0,4 proc., co jest trzecim spadkiem tych indeksów z rzędu. Giełda w Tokio dziś nie pracowała.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: