eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Państwa G-20 chcą wpłynąć na kurs juana

Państwa G-20 chcą wpłynąć na kurs juana

2007-11-19 10:15

Przeczytaj także: Rynek nieruchomości USA w złym stanie przez cały 2008 rok?

W czasie weekendu obradowali ministrowie finansów grupy G-20. W komunikacie nie znajdziemy wielu rewelacji. Ministrowie zaapelowali do krajów azjatyckich o wzmocnieniem ich waluty, ale powstrzymali się przed napiętnowaniem Chin. Chiński minister stwierdził, że obecna polityka rządu jest „wystarczająca”. Nie będzie to miało żadnego wpływu na zachowanie rynków w USA i Europie, ale jen się wzmocnił, a to się Azjatom nie spodobało i indeksy rano osuwały się. Powodem pogorszenia nastrojów mogła być też decyzja chińskiej Bankowej Komisji Regulacyjnej, która zaleciła bankom ograniczenie działalności kredytowej do końca tego roku.

Rozpoczyna się tydzień z Dniem Dziękczynienia (w czwartek). Nadchodzący tydzień uważany jest za oficjalny start sezonu świątecznego. Najczęściej rozpoczyna się też wtedy tzw. „rajd św. Mikołaja”. Co prawda sieci sprzedaży detalicznej nie podają optymistycznych informacji, ale giełdowi gracze powinni być w byczych nastrojach. Potrzebne będą naprawdę bardzo złe informacje, żeby indeksy zatrzymać w drodze na północ. Dzisiaj największy wpływ na rynek będą miały raporty kwartalne publikowane przez Hewlett Packard i Lowes. Warto spojrzeć na publikowany przez NAHB indeks rynku nieruchomości, ale reakcję zobaczymy jedynie wtedy, gdyby był on lepszy od prognoz. Do kryzysu na rynku nieruchomości gracze już się przyzwyczaili.

Zachęta do krótkoterminowego kupna akcji

W piątek złoty rozpoczął dzień od niewielkiego jedynie osłabienia do głównych walut. Nie widać było znaczącej reakcji na spadek kursu EUR/USD. Najwyraźniej gracze czekali na nasze dane makroekonomiczne. W drugiej połowie dnia wzrost kursu EUR/USD zaczął złotego wzmacniać. Po publikacji danych nic istotnego się na rynku nie wydarzyło, ale nie mogły one złotemu zaszkodzić. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło aż o 11 procent (oczekiwano wzrostu o 9,7 proc.), zwiększając do granic pewności prawdopodobieństwo listopadowej podwyżki stóp. Mocniej niż oczekiwano wzrosło też zatrudnienie (5 proc.).

Publikacja danych pokryła się z szybkim wzrostem kursu EUR/USD, co dodatkowo naszą walutę umocniło, ale druga część dnia nie była już dla złotego tak łaskawa. Kosmetycznie wzmocnił się w stosunku do dolara i wyraźnie stracił w stosunku do euro. W dalszym ciągu uważam, że szykuje się jakaś dłuższa korekta. Dzisiaj kierunek kursów powinien zostać ustalony dopiero wieczorem po publikacji w USA danych z rynku nieruchomości.

GPW rozpoczęła piątkowa sesję od spadku indeksów. Kolejny raz WIG20 spadał bardzo umiarkowanie, a po 30 minutach wrócił nawet do poziomu czwartkowego zamknięcia. Małe średnie spółki traciły bardzo gwałtownie. MWIG40 już po kilkunastu minutach spadał o dwa procent. Przed południem skala wzrostów się zwiększyła, a WIG20 poszedł za innymi rynkami europejskimi tracąc tak jak i one jeden procent. Taka sytuacja trwała do południa, kiedy to indeksy w Eurolandzie zaczęły szybko odrabiać straty, WIG20 natychmiast wrócił do poziomu czwartkowego zamknięcia, a potem przeszedł na północną stronę potwierdzając tym względną siłę rynku dużych spółek. Liderami były akcje spółek paliwowych, potem dołączyły banki, ale rynkiem miotały przede wszystkim zlecenia koszykowe i już duży wzrost WIG20 był zapewniony.

Takie zachowanie rynku dużych spółek podnosiło również kursy akcji z indeksu MWIG40 i to on zakończył sesję jednoprocentowym wzrostem. WIG i WIG20 symbolicznie spadły. Teoretycznie takie zwroty indeksów są często traktowane jako krótkoterminowe sygnały kupna, ale na razie zwrot indeksów był niczym innym jak prostą reakcją techniczną wyprzedanego rynku. Tego typu „ząbki” mogą się skończyć całkiem nieoczekiwanie, ale trudno podejrzewać, żeby oczekiwanie na rozpoczęcie „rajdu św. Mikołaja” połączone z wyprzedaniem rynku i u nas nie doprowadziło do kilkudniowego wzrostu indeksów. Na taki się w każdym razie dzisiaj szykuje.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: