eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Produkcja przemysłowa w Polsce we wrześniu 2007

Produkcja przemysłowa w Polsce we wrześniu 2007

2007-10-18 11:09

Produkcja przemysłowa w Polsce we wrześniu 2007

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Dynamika wzrostu produkcji przemysłowej może spaść nawet do 6,3 proc. - uważają ekonomiści. To efekt mniejszej liczby dni pracujących i obawy o niektóre z gałęzi przemysłu.

Przeczytaj także: Kraje azjatyckie sprzedają obligacje USA

Główną przyczyną obaw jest raport firmy badawczej Samar, wedle którego produkcja samochodów w Polsce wzrosła we wrześniu zaledwie o 3,4 proc. w porównaniu do września 2006. Jeśli tak jest w istocie, to dynamika produkcji przemysłowej faktycznie będzie niska. Pozostaje to zresztą w zgodnie nie tylko z prognozami ekonomistów, ale także odczuciami samych przedsiębiorców. Ci, którzy wzięli udział we wrześniowej ankiecie NBP, której wyniki zostały wczoraj ogłoszone, spodziewają słabszego wzrostu produkcji w IV kwartale i mniejszego na nią popytu, zwłaszcza za granicą.

SYTUACJA NA GPW


Czwartkowe notowania to kolejna sesja, na której nie działo się znowu aż tak wiele, by wyciągać daleko idące wnioski z zachowania rynku. Rano giełda kontynuowała przecenę z wtorku, ale nie była ona zbyt głęboka. Podaż ustąpiła, kiedy WIG20 zbliżył się do poziomu 3800 pkt, który stanowi teraz ważne wsparcie dla indeksu (kilka tygodni temu było ono niepokonanym oporem). Końcówka sesji była znacznie lepsza, głównie dzięki doniesieniom o dobrych wynikach spółek amerykańskich w III kwartale. Ale zupełnie dobra być nie mogła, bo dane makro z USA były z kolei fatalne dla rynków akcji. Amplituda wahań WIG20 - zresztą pozostałych indeksów również - wyniosła ok. 1 proc. To zbyt mało, by uznać wczorajszą sesję za ważną dla perspektyw rynku.

Obroty podliczono na 1,55 mld PLN. Podrożały akcje 174. spółek, potaniały 106.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Na wczorajszej sesji w Stanach nastroje były mieszane, co przełożyło się na duże wahania indeksów, niemniej na koniec dnia zmiany były niewielkie. Przy bardzo wysokich obrotach, S&P zyskał 0,2 proc., a Dow Jones tyle właśnie stracił. Inwestorzy byli rozdarci pomiędzy dobrymi informacjami płynącymi ze spółek, a słabymi danymi makro. Przed sesją, lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi za trzeci kwartał pochwaliły się JP Morgan, Intel i Yahoo!, natomiast publikacje z amerykańskiego rynku nieruchomości pokazały dalszy spadek ilości rozpoczętych budów oraz pozwoleń na nowe.

Mniejsze wątpliwości mają inwestorzy w Brazylii - Bovespa wzrósł o 2,4 proc. Po dwóch spadkowych sesjach, wzrosty zawitały również na giełdach azjatyckich - Nikkei zyskał 0,9 proc., a Kospi i Hang Seng wzrosły o 1,1 proc.

 

1 2 ... 4

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: