eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rośnie dynamika umacniania się złotego do USD i EUR

Rośnie dynamika umacniania się złotego do USD i EUR

2007-10-16 10:02

Poniedziałek złoty rozpoczął od wzmocnienia do dolara – była to reakcja na wzrost kursu EUR/USD. W stosunku do euro nasza waluta wzmacniała się jedynie nieznacznie. Sytuację zmieniły publikacje danych makro.

Przeczytaj także: USA: dane makro i raporty spółek wspierają NASDAQ

Po ich publikacji złoty zwiększył dynamikę umacniania się do obu głównych walut. W drugiej połowie dnia skala tego umocnienia zmniejszyła się, bo kurs EUR/USD zaczął się korygować, ale jednak nasza waluta znowu umocniła się do dolara i euro.

Dane makro trochę zaskoczyły rynek. Okazało się, że we wrześniu inflacja gwałtownie wzrosła. Oczekiwano, że zwiększy się z 1,5 do 1,9 proc., a tymczasem sięgnęła 2,3 proc. Drożała przede wszystkim żywność. Trzeba pamiętać o tym, że umacniający się złoty bronił nas przed importem inflacji. Szczególnie, jeśli chodzi o ceny paliw to upadek dolara w stosunku do złotego chronił polskich konsumentów przed wzrostem cen ropy. Jeśli mocny złoty nie wystarcza, żeby wyhamować inflację to RPP nie bardzo ma wyjście – musi szybko podnieść stopy procentowe. Myślę, że jednak dopiero w listopadzie, bo chyba członkowie Rady nie będą chcieli zrobić takiego prezentu nowemu rządowi w końcu października.

Pomagał też naszej walucie mniejszy od oczekiwań deficyt obrotów bieżących. Pozostałe dane były w zasadzie neutralne. Co prawda przeciętne wynagrodzenie wzrosło nieco mniej niż tego oczekiwano, ale wzrost był i tak wysoki (9,5 proc.), co nie zmniejsza prawdopodobieństwa podwyżki stóp. Wzrosło też zatrudnienie (4,7 proc.), co dobrze świadczy o stanie gospodarki.

GPW rozpoczęła poniedziałkową sesję wzrostem. WIG20 natychmiast odrobił straty z piątku, a MWIG40 kontynuował zwyżkę. Liderem wśród dużych spółek były akcje KGHM. Dziwić mogło tylko to, że bardzo słabo zachowywały się akcje koncernów paliwowych mimo dużego wzrostu ceny ropy. Najwyraźniej rynek obawia się, że droga ropa nie poprawi zysków spółek, a wręcz przeciwnie – doprowadzi do ograniczenia ich marż. Rynek miał chwilę słabości koło południa, ale byki szybko opanowały sytuację.

Minusem (istotnym) był mały obrót niepotwierdzający wzrostu indeksów oraz to, że w końcówce sesji we wzroście WIG20 zwyżka akcji KGHM miała ponad 0,5 pkt. proc. udziału. Tak naprawdę była to więc sesja neutralna, mimo że WIG20 wzrósł. Znowu bardzo dobrze zachował się MWIG40, ale tutaj mamy problem, bo ten rynek jest już wykupiony i czeka na korektę. Tę korektę na początku dzisiejszej sesji zobaczymy, bo słabe zamknięcie sesji w USA wymusi negatywne otwarcie. Jednak nie znaczy to, że indeksy muszą spaść. W czasie naszej sesji dojdzie do publikacji danych makro z USA oraz raportów kwartalnych spółek, a to może pchnąć indeksy w dowolnym kierunku.

Ostrzeżenie Citigroup i droga ropa szkodzą posiadaczom akcji

Poniedziałek giełdy europejskie zaczęły bardzo ostrożnym wzrostem indeksów. Można by je nazwać neutralnym. Kurs EUR/USD szybko rósł po piątkowej korekcie, a to nie poprawiało nastrojów posiadaczom akcji europejskich eksporterów. Szkodził też spadek kursu akcji Philipsa po publikacji raportu kwartalnego. Straszyła też drożejąca ropa. Wszystko to gracze europejscy wytrzymywali, ale nie wytrzymali pierwszych godzin sesji w USA – indeksy całkiem wyraźnie spadły.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: