eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bernanke wpłynie na rynki finansowe?

Bernanke wpłynie na rynki finansowe?

2007-09-11 09:38

Poniedziałek giełdy europejskie rozpoczęły lekkim wzrostem indeksów, co było normalną reakcję po dużych, piątkowych, spadkach. Jednak już po dwudziestu minutach popyt spasował i indeksy zaczęły się osuwać. Podobnie wyglądała sytuacja na rynku walutowym, gdzie rósł kurs EUR/USD.

Przeczytaj także: Raport o WSI może doprowadzić do przeceny na GPW

Nie trwało to jednak długo – indeksy wróciły do poziomu piątkowego zamknięcia, a przed otwarciem sesji w USA ruszyły na północ. Rozpoczęło się polowanie na odbicie w USA, ale początek sesji za Oceanem tak się Europejczykom nie podobał, że sesje zakończyły się spadkami indeksów.

W USA inwestorzy pozbawieni byli nowych impulsów wynikających z publikacji danych makro, ale wsłuchiwali się w to, co mówili członkowie Fed. Było ich równie wiele jak w piątek, ale wypowiedzi bardzo się różniły. Dennis Lockhart, szef Fed z Atlanty przypomniał, że rynek pracy już od czerwca wykazywał oznaki osłabienia (przypominam, że czerwcowe dane zostały zweryfikowane o prawie 50 procent w dół). Jednak Richard Fisher z Dallas stwierdził, że jest generalnie zadowolony z rozwoju gospodarki, a sierpniowy raport z rynku pracy jest tylko wypadkiem przy pracy. Z kolei Janet Yellen z San Francisco wykazała wyraźne zaniepokojenie stanem gospodarki. Według niej kryzys finansowy spowodował wzrost zagrożenia dla całej gospodarki. Jak się te wszystkie wypowiedzi podsumowało z tym co mówiono w piątek i podczas weekendu to można było wywnioskować, że obniżka stóp o 50 pb nie jest prawdopodobna, ale o 25 pb. prawie pewna.

Skoro tak to było pod co grać na rynku walutowym i dzięki temu wzrósł kurs EUR/USD bardzo zbliżając się do rekordu wszech czasów. Osłabienie dolara zazwyczaj doprowadza do wzrostu cen surowców i rzeczywiście ponad jeden procent zdrożała ropa, mimo, że we wtorek OPEC może teoretycznie podjąć decyzję o podniesieniu wydobycia. Cena tego surowca jest już o niecały procent od rekordu wszech czasów. Zdrożało też złoto, które jest coraz bliżej szczytu z maja zeszłego roku. Tylko kontrakty na miedź lekko staniały, bo jednak, jeśli w USA pojawi się recesja to zakazi resztę świata, a to nie może pomagać wzrostowi cen tego metalu.

Rynek akcji dostawał więcej informacji dobrych niż złych. Brytyjski miliarder Joseph Lewis kupił za 860 mln USD siedem procent akcji Bear Stearns, firmy sektora finansowego, która miała ostatnio tak duże problemy ze swoimi funduszami hedżingowymi. Jak zwykle, kiedy duży inwestor dokonuje takiego zakupu, rynek reaguje bardzo pozytywnie. Poza tym Intel podniósł prognozę przychodów na 3. kwartał, co pomagało sektorowi producentów półprzewodników, a co za tym idzie indeksowi NASDAQ. Jeszcze bardziej pomagał temu indeksowi wzrost kursu Apple, który poinformował, że sprzedał 1 milion iPhone w kilka tygodni. Jedynym minusem było chyba to, że Washington Mutual podjął decyzję o zwiększeniu o 500 mln USD rezerw w tym roku z powodu złych kredytów hipotecznych.

Jak widać w zasadzie wszystko sprzyjało obozowi byków, który na silnym rynku i po dużym piątkowym spadku nie powinien mieć problemu z podniesieniem indeksów. Rynek jednak silny zdecydowanie nie był. Po pozytywnym otwarciu indeksy do 17.30 osuwały się i spadały o tej porze już całkiem mocno. Dopiero wtedy byki zaczęły powoli, chociaż systematycznie podnosić indeksy. Rosły one już nawet po 0,5 proc., ale zapał w miarę zbliżania się do końca sesji słabł i koniec przyniósł neutralne zamknięcie. Nie było to nic innego jak nieudany „ząbek” w trendzie spadkowym.

Dzisiaj z kalendarium oglądanym pod kątem publikacji makroekonomicznych, wieje nudą. Przed południem IEA (Międzynarodowa Agencja Energii) opublikuje raport o globalnej sytuacji na rynku ropy, ale jego wpływ na zachowanie rynku ropy jest mocno ograniczony. Nie zobaczymy też większej reakcji na publikację bilansu płatniczego strefy euro. Co najwyżej przez chwilę drgną kursy walut.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: