eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Bernanke wpłynie na rynki finansowe?

Bernanke wpłynie na rynki finansowe?

2007-09-11 09:38

Przeczytaj także: Raport o WSI może doprowadzić do przeceny na GPW

Najważniejsza jest dzisiaj publikacja bilansu handlu zagranicznego USA, ale minęły już czasy, kiedy to ten właśnie raport doprowadzał do dużych zmian na rynku walutowym. Ograniczonej reakcji możemy jednak oczekiwać. Dla giełd akcji te wszystkie dane nie będą miały znaczenia. Jedynym ciekawszym elementem jest pojawienie się Bena Bernanke, szefa Fed. Wystąpi na konferencji organizowanej przez Bundesbanku pt. „Globalne nierównowagi, rozwój sytuacji i jej implikacje”. Mogą w tym wystąpieniu pojawić się sformułowania, które wpłyną na zachowanie rynków finansowych.

Złowróżbna formacja, ale obrót bardzo mały

Rynek walutowy nie zareagował nawet drgnięciem na rewelacje „Wprost” (teczki na najbogatszych Polaków), ale rano nie widać było również entuzjazmu po decyzji Sejmu o samorozwiązaniu. Nasza waluta stabilizowała się w stosunku do euro i lekko wzmacniała do dolara idą za rosnącym kursem EUR/USD. Przed południem zaczęła się jednak umacniać również do euro, a po 14.00 szybkość umacniania się złotego zwiększyła się. Można to umocnienie przypisać przede wszystkim wzrostowi kursu EUR/USD i USD/JPY, ale nie wykluczam, że wtedy rynek przetrawił już do końca decyzję Sejmu o skróceniu kadencji.

Układ techniczny sprzyja znowu naszej walucie. Kurs USD/PLN może niedługo testować lipcowe dno. Jeśli pamięta się o wyborach i o tym, że prawie zawsze czwarty kwartał sprzyja naszej walucie to trudno oczekiwać trwałego jej osłabienia. Dzisiaj nadal wszystko będzie zależało od tego, co stanie się z kursem EUR/USD, a jego kierunek powinien się wykrystalizować po wystąpieniu Bena Bernanke, czyli po 17.00.

GPW w poniedziałek rozpoczęła sesję oczekiwanym spadkiem. Jak zwykle ostatnio w takich przypadkach najsłabiej otworzył się sektor mniejszych spółek. Nie widać było jakiegoś wyjątkowego, negatywnego wpływu informacji „Wprost” na spółki ze stajni Michała Sołowowa i Romana Karkosika. Drożały spółki Ryszarda Krauze – Petrolinvest (przedstawił wyniki poszukiwania ropy w Kazachstanie i zawarł umowę z Shell Trading na dostawę gazu LPG) i Prokom.

Bardzo szybko popyt, korzystając z małego obrotu, doprowadził do podnoszenia się indeksów. Co prawda nadal spadały, ale rynek nie wyglądał już tak źle. Można było mówić jedynie o wyczekiwaniu. Wystarczyło jednak nieznaczne pogorszenie nastrojów w Eurolandzie, żeby indeksy znowu zaczęły się osuwać. Na 40 minut przed rozpoczęciem sesji w USA popyt znowu zaatakował, ale szybkie osuwanie się amerykańskich indeksów po początkowym pozytywnym otwarciu doprowadziło do bardzo słabego zamknięcia sesji na GPW.

WIG20 spadł o 1,8 procent przełamując domniemaną linię szyi formacji nieregularnego podwójnego szczytu. Piszę o „domniemanej” formacji, bo obrót był tak mały, że prognostyczna wartość tego spadku jest według mnie żadna. Powrót nad 3.500 pkt. tę złowróżbną formację by anulował. Po wczorajszej sesji w USA obóz byków nie ma szansy na doprowadzenia do tego odwrotu na początku sesji, ale do jej końca dużo się jeszcze może zdarzyć. W każdym razie, z technicznego punktu widzenia obowiązuje sygnał sprzedaży

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: