eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NewConnect wkrótce na GPW

NewConnect wkrótce na GPW

2007-08-23 13:32

NewConnect wkrótce na GPW

© fot. mat. prasowe

Już 30 sierpnia na Giełdzie Papierów Wartościowych pod nazwą NewConnect zostanie uruchomiony nowy rynek dla spółek technologicznych, oraz firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które poprzez debiut giełdowy będą mogły zdobyć pieniądze na rozwój. Jak wynika z danych PRESS-SERVICE, NewConnect cieszy się ogromnym zainteresowaniem również wśród mediów, w lipcu w prasie pojawiło sie 80 publikacji na ten temat.

Przeczytaj także: NewConnect - Rynek Akcji GPW

Zachętą do pozyskania kapitału od inwestorów będzie możliwość częściowego refinansowania z unijnych pieniędzy kosztów związanych z emisją akcji i z obecnością na nowym rynku. Pod koniec tego roku, po zaakceptowaniu przez Komisję Europejską, powinien ruszyć Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka.

Jeden z jego punktów zakłada wsparcie przedsiębiorstw w pozyskiwaniu środków niezbędnych do rozwoju. Zgodnie z założeniami, w jego ramach małe i średnie spółki będą mogły liczyć na zwrot nawet 50 proc. wydatków związanych z debiutem na giełdzie, przede wszystkim z przygotowaniem całej dokumentacji, oraz z późniejszą obsługą ze strony autoryzowanych doradców.

Rynek wystartuje najprawdopodobniej z pięcioma notowanymi spółkami, planowo do końca roku ich liczba zwiększy się do dziesięciu. Przedstawiciele giełdy liczą na to, że w 2008 r. na nowej platformie - skupiającej akcje firm innowacyjnych i małych i średnich przedsiębiorstw - będzie notowanych kilkadziesiąt podmiotów. Swoje zainteresowanie debiutem potwierdziły już spółki z takich segmentów, jak multimedia, ceramika dentystyczna, call-center czy budowa i obsługa baz danych. Na rynek trafią także akcje firm prowadzących badania naukowe oraz zajmujących się eksploatacją odnawialnych źródeł energii. Wiele z nich funkcjonuje obecnie jako spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czekają je więc jeszcze przekształcenia organizacyjne i prawne. Pomimo restrykcyjnych wymogów jakie trzeba spełnić w drodze do debiutu, gra jest niewątpliwie warta świeczki.

Debiut giełdowy niesie ze sobą wiele fundamentalnych zmian w „życiu” firmy. Każda spółka, która już jest notowana na GPW musi szczególnie dbać o swoją reputację i wizerunek, a więc także o bieżącą kontrolę publikacji w mediach na swój temat. Przed emisją akcji podejmowane decyzje w przedsiębiorstwie, przyjęta strategia i sposób zarządzania oraz osiągane wyniki są tylko i wyłącznie problemem właścicieli i zarządu.

fot. mat. prasowe

Czy nowy rynek jest interesujący? Na temat NewConnect w lipcu 2007 roku w prasie pojawiło się aż 80 publikacji (dane z monitoringu PRESS-SERVICE).Jak widać NewConnect już cieszy się zainteresowaniem mediów. Należy założyć, że będzie ono systematycznie wzrastać. Dla spółek notowanych na tym rynku jest to z pewnością korzystna informacja.

Przeczytaj także

Budżet bez środków z NBP

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: