eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Lipcowa inflacja wpłynie na działania RPP?

Lipcowa inflacja wpłynie na działania RPP?

2007-08-14 11:35

Lipcowa inflacja wpłynie na działania RPP?

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Jeśli członkowie Rady Polityki Pieniężnej, która zbiera się za dwa tygodnie, czekają na argumenty do prowadzenia polityki monetarnej, to dziś dostaną jedne z najbardziej kluczowych.

Przeczytaj także: Rynek surowców: wyniki PKN Orlen, Lotos i PGNiG

Oczywiście byłoby źle, gdyby RPP w swoich działaniach kierowała się danymi za minione już okresy (nie mniej taki tryb działania zdaje się preferować prezes NBP Sławomir Skrzypek, według którego bilans ryzyk dla inflacji jest zrównoważony - dziś tak, ale za pół roku?), ale dzięki obecnym danym wiadomo, czy pół roku temu RPP się myliła.

Otóż lipcowa inflacja może spowolnić do ok. 2 proc. i to jest pomyłka po pierwsze autorów projekcji inflacji z kwietnia, po drugie tych członków RPP, którzy inflacji nie doceniają. Dziś poznamy także wstępne dane o PKB w strefie euro za II kwartał, o bilansie handlowym USA i o cenach PPI w USA. U nas jeszcze podaż pieniądza - kolejna informacja, która może - lub nie - świadczyć o zagrożeniu inflacją.

SYTUACJA NA GPW


WIG20 zdołał odrobić większość strat z piątku, niestety przy nieco niższych obrotach. Można oczywiście się pocieszać, że na niski poziom obrotów wpływa poniedziałek czy wakacje, ale tak czy inaczej - wczorajszy wzrost to tylko odbicie po wcześniejszej przecenie. Ono może przerodzić się w coś dłuższego, ale najpierw muszą powrócić spadki. Dopiero, kiedy obroni się poziom piątkowych dołków (lub wyższy), inwestorzy będą mogli uwierzyć w trwałość odbicia. No i zakładając, że w międzyczasie nie wybuchnie nowa rynkowa bomba.

Wczoraj od początku do końca notowań wzrósł kurs 196. spółek, spadł 85. Trudno wymieniać konkretny sektor. Inwestorzy mogli dojść do wniosku, że akcje niektórych spółek są już po prostu bardzo tanie, bo miejscami popyt zdradzał oznaki zniecierpliwienia.

GIEŁDY ZAGRANICZNE


Początkowo indeksy w USA rosły, głównie dzięki danym o wyższej niż oczekiwano sprzedaży detalicznej. Inwestorzy ucieszyli się kiedy okazało się, że sytuacja na rynku długu nie uderza w zwyczaje konsumpcyjne Amerykanów. Ale obawy powróciły pod koniec sesji i indeksy traciły. Na koniec Dow Jones i S&P miały wartość niemal tę samą co w piątek.

Brazylijski Bovespa spadł o 0,4 proc. (pogłębiając dołek).

W Azji na rynek wróciły obawy o kondycję banków po kryzysie kredytowym w USA, po tym jak jedna z firm australijskich działająca na rynku kredytów subprime ostrzegła akcjonariuszy przed spadkiem zysków. Nikkei i Hang Seng nie zmieniły wartości po niezbyt dużych wahaniach, Kospi spadł o 1,5 proc. Shanghai Composite zyskał 0,8 proc.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: