eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 9-13.07.07

Rynek walutowy 9-13.07.07

2007-07-13 17:57

Przeczytaj także: Rynek walutowy 02-06.07.07


Jeśli chodzi o sytuację w jakiej znalazł się dolar, to wynika ona z pogodzenia się większości inwestorów z faktem, że koszt pieniądza w USA zapewne się nie zmieni do końca tego roku. Najsilniejszym argumentem za takim scenariuszem są kłopoty na rynku nieruchomości oraz na rynku kredytów hipotecznych, których nie da się rozwiązać poprzez podnoszenie stóp procentowych. Z drugiej strony, FED nie może również stymulować gospodarki poprzez obniżkę kosztu pieniądza, gdyż konsumpcja w USA wygląda na silną, wzrost gospodarczy stabilizuje się na umiarkowanym poziomie, a presja inflacyjna, pomimo oznak jej wygasania wciąż znajduje się na poziomie, który nie pozwala na taki krok, zwłaszcza jeśli bilans ryzyk pozostaje po stronie możliwego jej nasilenia.

Na siłę dolara, obok kłopotów na rynku nieruchomości oraz kredytów hipotecznych, największy wpływ będą miały oczekiwania co do poziomu stóp procentowych w dalszej części roku, dlatego warto rzucić okiem na rynek amerykańskich obligacji dziesięcioletnich, gdzie ciekawie wygląda sytuacja techniczna. Rynek amerykańskich 10 latek był dość rozchwiany w tym tygodniu, co przełożyło się na wahania się ich rentowności w kluczowym z technicznego punktu widzenia przedziale 5-5,19%.

Pierwsza część tygodnia, w związku z obawami o decyzję Banku Japonii oraz o możliwy negatywny wpływ kryzysu na rynku kredytów hipotecznych na inne sektory gospodarki przebiegała pod dyktando popytu na bezpieczne papiery skarbowe, co doprowadziło do spadku rentowności amerykańskich dziesięciolatek z ok. 5,15% w okolice 5%, jednak wraz z ustąpieniem tych czynników ich rentowność powróciła w okolice 5,13%. Jak widać rynek ten konsoliduje się pomiędzy dwoma ważnymi poziomami, których przełamanie może wprowadzić zamieszanie również na rynku walutowym. Ewentualny wzrost rentowności powyżej 5,19%, a następnie atak na 5,31% mogłoby stać się źródłem siły dolara, jednak taka reakcja rynku wydaje się jedynie możliwa po opublikowaniu informacji zwiększających szansę na wzrost stóp w USA jeszcze w tym roku. Z kolei przebicie w dół poziomu 5% będzie potwierdzeniem kierunku, jaki obrał eurodolar, a więc tendencji wzrostowej.

Jeśli chodzi o rynek krajowy, to awersja do ryzyka wynikająca z niepewności co do decyzji BoJ oraz z obaw o rozprzestrzenienie się kryzysu z rynku kredytów hipotecznych nie sprzyjała złotówce, co doprowadziło na początku tygodnia do wzrostowej korekty na rynku par złotowych. Po ustąpieniu tych czynników i wzrostowi skłonności do ryzyka w drugiej części tygodnia złotówka z nawiązką odrobiła wcześniejsze straty, co w połączeniu z rosnącym eurodolarem doprowadziło do ustanowienia historycznego dołka przez kurs USDPLN. EURPLN, który jest w mniejszym stopniu zależny od sytuacji na rynku eurodolara obronił poziom historycznego dołka, jednak na koniec tygodnia znalazł się w jego bliskim sąsiedztwie.

W nadchodzącym tygodniu rynek w większym stopniu będzie zależny od danych makro, gdyż poznamy kluczowe informacje, do których należy inflacja CPI w USA, a także wstępne dane na temat wzrostu PKB w II kwartale. A więc znów nas czeka tydzień, w którym warunki dyktować będą oczekiwania co do stóp procentowych w USA.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2

oprac. : Krzysztof Gąska / FMC Management FMC Management

Rynki finansowe 9-13.07.07

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: