eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › USA: wyższe rekomendacje dla Intela i Cisco

USA: wyższe rekomendacje dla Intela i Cisco

2007-06-29 11:29

Przeczytaj także: RPP zaskoczyła rynki finansowe


W USA indeksy giełdowe od początku sesji rosły. Gracze w najmniejszym stopniu nie przejęli się opublikowanymi w czwartek danymi makroekonomicznymi. Były gorzej niż słabe. Pomińmy dane z rynku pracy, bo ilość noworejestrowanych bezrobotnych zmieniła się w ostatnim tygodniu jedynie kosmetycznie. Najważniejsze były ostateczne dane dotyczące wzrostu i inflacji w pierwszym kwartale. Okazało się, że wzrost PKB skorygowano co prawdo w górę, ale nie do 0,8 jak oczekiwano, a do 0,7 proc. To nie miało wielkiego znaczenia. Jednak deflator (miernik inflacji) został skorygowany w górę z 4 na 4,2 proc., a bazowy wskaźnik wydatków konsumpcyjnych bez paliw i żywności (PCE core) zweryfikowano w górę z 2,2 na 2,4 proc.

Gdyby to były dane za drugi kwartał to wywołałyby popłoch na rynku akcji, bo sygnalizowałyby, że gospodarka zwalnia, a inflacja rośnie. Jednak teraz inwestorzy mają nadzieję (popartą cząstkowymi danymi), że gospodarka się ożywia, a inflacja nie będzie rosła. Nic więc dziwnego, że reakcja rynków była niewielka. Rentowność obligacji rosła przed komunikatem FOMC jedynie nieznacznie, a kurs EUR/USD prawie się nie zmienił. Rosły jednak ceny surowców nadal reagując na środowe impulsy (ropa na mniejsze zapasy, a miedź na strajki). Chyba tylko z sympatii dla tych surowców wzrosła cena złota.

Na giełdach akcji czekano na komunikat FOMC mając prawie pewność, że będzie on dla posiadaczy akcji korzystny. Bardzo duże znaczenie miało też to, że trwało window dressing przed zakończeniem półrocza. Banki inwestycyjne starały się pomóc temu procesowi podnosząc rekomendację dla Intela (Lehman Brothers) i Cisco (Merrill Lynch). Zupełnie kuriozalne było (ze względu na drogą ropę) podniesienie rekomendacji dla sześciu linii lotniczych przez JP Morgan. Nawiasem mówiąc właśnie droga ropa podnosiła ceny akcji w sektorze paliowym. Na zakąskę był jeszcze General Motors, który ma sprzedać swoją spółkę zależną.

Wynik posiedzenia FOMC w najmniejszym stopniu nie zawiódł oczekiwań graczy. Stopy oczywiście nie zmieniły się (pozostały na poziomie 5,25 proc.). W komunikacie Fed postraszył, że inflacja jest głównym zagrożeniem dla wzrostu gospodarczego. Nie omieszkał jednak dodać, że inflacja bazowa nieco się w ostatnich miesiącach zmniejszyła. Jak można się było domyślić to właśnie stwierdzenie amerykańskie byki wezmą na sztandary prowadząc indeksy na północ. Problemem było jednak to, że mało kto spodziewał się innego komunikatu, więc część graczy zaczęła realizować zyski doprowadzając do osunięcia się indeksów. Zaszkodziło też zachowanie rynku obligacji, których rentowność po komunikacie FOMC mocno wzrosła. Zakończenie sesji było neutralne, a zagrożenie powstaniem formacji podwójnego szczytu nie zmalało. Z wyciąganiem wniosków poczekajmy jednak na następny tydzień - po zakończeniu półrocza.

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: