eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › RPP zaskoczyła rynki finansowe

RPP zaskoczyła rynki finansowe

2007-06-28 11:37

Polski rynek walutowy od środowego poranka reagował osłabieniem złotego na umocnienie jena i spadek kursu EUR/USD. Sytuację zmieniła Rada Polityki Pieniężnej podnosząc stopy o 25 pb. (do 4,5 procenta). Rada doszła do wniosku, że płace wzrastają zbyt szybko w stosunku do wydajności pracy, a obniżka składki rentowej zwiększając wynagrodzenia, a przez to i popyt wewnętrzny zwiększy presję inflacyjną. Poza tym RPP dała znać, że pilnie przygląda się sytuacji, co może sygnalizować, że szykuje się do kolejnego podniesienia stóp w najbliższych miesiącach.

Przeczytaj także: GUS: PKB będzie znacznie niższy w 2. kwartale

Zdecydowana większość analityków nie oczekiwała takiej decyzji i takiego uzasadnienia, więc rynki były na nią nieprzygotowane. Nic więc dziwnego, że złoty się wzmocnił. Jednak już dzisiaj powinien wrócić do korelacji z kursem EUR/USD i USD/JPY. Jeszcze jeden spadek tego drugiego i zostanie wygenerowany sygnał sprzedaży, a to szkodząc procesowi carry trade zaszkodziłoby również złotemu. Jednak dzisiaj taki spadek jest mało prawdopodobny, bo japońska produkcja przemysłowa spadła nieoczekiwanie w maju po raz trzeci z rzędu, co nie sprzyja umocnienieniu jena.

Na GPW indeksy w środę od początku sesji spadały odreagowując poprzednie wzrosty, czemu sprzyjały słabe nastroje panujące na giełdach europejskich. Tym razem nie pomagał już nam węgierski indeks BUX, który rozpoczął długo oczekiwaną korektę. Widać było jednak, że rynek tak naprawdę nie idzie w kierunku przeceny. Doskonale pokazywało to zachowanie TPSA, której akcje z początku taniały jedynie o jeden procent, a potem zaczęły drożeć, mimo że zarząd spółki zdementował rewelacje Merrill Lynch. I rzeczywiście już przed południem indeksy ruszyły na północ. Pomagał rynkowi wzrost ceny miedzi. Był to jednak ruch przedwczesny, bo przed otwarciem sesji w USA sytuacja na rynkach europejskich zaczęła się pogarszać, co zaszkodziło i naszemu rynkowi.

Nastroje zdecydowanie pogorszyła decyzja RPP. Teoretycznie trudno powiedzieć, co było dla rynku bardziej istotne, czy słabe dane o amerykańskich zamówieniach fabrycznych i spadek indeksów w Eurolandzie, czy decyzja Rady. Zakładam jednak, że to pierwsze, a podniesienie stóp tylko pogorszyło sytuację. Indeksy od tego momentu spadały szybciej, a fixing obniżył WIG20 dodatkowo o prawie 20 punktów. W ten sposób wtorkowa zwyżka została całkowicie wymazana.

Dzisiaj mamy szansę sprawdzić, czy decyzja RPP rzeczywiście mocno zepsuła nastroje, czy spadek indeksów był tylko wypadkiem przy pracy. Zakładam, że to drugie twierdzenie jest prawdziwe, a jeśli tak to drożejąca ropa i wzrost indeksów w USA doprowadzi dzisiaj do wzrostu indeksów. Ich skala będzie zależała od amerykańskich danych makro, a szczególnie od wielkości bazowego wskaźnika PCE.

Słabe dane pomagają we wzroście indeksów w USA

Środę rynki europejskie rozpoczęły od standardowego (reakcja na zachowanie giełd amerykańskich) spadku indeksów. Największy wpływ miały na ten spadek spółki sektora surowcowego (wynik przeceny surowców). Osuwał się też kurs EUR/USD, ale już przed południem ruszył na południe. Przed otwarciem sesji w USA indeksy zaczęły się osuwać, ale końcówka była tylko umiarkowanie spadkowa.

 

1 2

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: