eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

Bułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

2007-06-27 13:05

Piękne złociste plaże, niezawodna pogoda, ciepłe morze, znakomite wino ze szlachetnych szczepów, szopska sałatka. Mowa oczywiście o Bułgarii i Rumunii. Od stycznia nowi członkowie Unii Europejskiej. Daje im to szansę na przyspieszony rozwój, natomiast naszym inwestorom możliwość dokonywania intratnych inwestycji.

Przeczytaj także: UE określa termin dla Bułgarii i Rumunii

Dziś Bułgaria i Rumunia są najbiedniejszymi krajami we Wspólnocie, z dochodem narodowym na mieszkańca trzykrotnie niższym niż średnia dla Unii. My też nie jesteśmy dużo lepsi, osiągając poziom 50 proc.

Należy przypomnieć, że kiedy u nas w latach 90-tych był okres prosperity, Bułgaria i Rumunia przeżywały poważny kryzys gospodarczy i polityczny. Dopiero pomoc Międzynarodowego Funduszu Walutowego pozwoliła na przeprowadzenie szeregu reform. Dokonano wówczas zaostrzenia polityki monetarnej, redukcji deficytu budżetowego, przyspieszenia prywatyzacji i stworzono warunki dla rozwoju przedsiębiorczości. Nie trzeba było długo czekać na owoce tych działań. Obydwa kraje osiągają dziś całkiem spory wzrost gospodarczy - na poziomie 5 proc. Szczególnie szybko postępowały procesy prywatyzacyjne w Bułgarii i dziś 80 proc. PKB daje tam sektor prywatny. W Rumunii jest pod tym względem gorzej - w rękach państwa jest nadal 30 proc. gospodarki.

Dobre perspektywy rozwoju zarówno w Bułgarii, jak też w Rumunii stoją przed sektorem finansowym. Bogacenie się społeczeństw tych krajów będzie sprzyjać rozwojowi usług bankowych, ubezpieczeniowych, doradztwa finansowego, consultingowych, pośrednictwa kredytowego czy leasingowych. Tylko w okresie dwóch lat 2004-2005 rynek leasingu w Bułgarii wzrósł trzykrotnie przekraczając wartość 600 mln euro. Wysokich nakładów inwestycyjnych wymaga energetyka. Duże zapotrzebowanie na inwestycje występuje w dziedzinie modernizacji infrastruktury miejskiej, która niejednokrotnie wymaga gruntownej przebudowy. Rozpoczęto budowę i remonty sieci drogowej i kolejowej. Tu firmy budowlane mogą zarobić do 2015 roku blisko półtora miliarda euro, które popłynie z Banku Światowego oraz Unii Europejskiej.

W obydwu krajach inflacja kształtuje się na poziomie 5 proc. Jest to dwukrotnie więcej niż w Polsce, lecz przy tym poziomie można już planować inwestycje. Stopy procentowe kształtują się na poziomie 8 proc. w Rumunii oraz 4 proc. w Bułgarii. Dzięki wzrostowi gospodarczemu oraz napływowi inwestycji zagranicznych spadło bezrobocie, które wynosi w Bułgarii około 10 proc. i w Rumunii 5 proc.

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: