eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Bułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

Bułgaria i Rumunia: perspektywy na nowe inwestycje

2007-06-27 13:05

Przeczytaj także: UE określa termin dla Bułgarii i Rumunii


Zarówno w Bułgarii, jak też w Rumunii aktywnie działa, notowana na naszej Giełdzie Papierów Wartościowych, spółka GTC, która inwestuje w nieruchomości komercyjne.

Potencjał inwestycyjny krajów wstępujących do Unii Europejskiej dostrzegli również menadżerowie Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych Investors. Utworzony przez nich fundusz o nazwie Investor Bułgaria i Rumunia FIZ sprzedał w maju 100 tysięcy certyfikatów inwestycyjnych o łącznej wartości 100 mln złotych. Instrumenty te będą wprowadzone do obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Strategią funduszu jest inwestowanie w akcje i dłużne papiery wartościowe spółek prowadzących działalność w Bułgarii lub w Rumunii, bez względu na to czy mają siedzibę w tych krajach, czy nie. Wartość inwestycji w te instrumenty będzie stanowić co najmniej 70 proc. portfela funduszu. Fundusz może również inwestować w wystandaryzowane instrumenty pochodne, które będą służyć głównie dla zabezpieczenia ryzyka walutowego aktywów funduszu.

Jak się dowiedzieliśmy w kierunku Sofii spogląda zarząd naszej Giełdy Papierów Wartościowych, który stara się o zakup 44 proc. udziałów tamtejszej giełdy. Rozważany jest też zakup udziałów giełdy instrumentów pochodnych w Bukareszcie.

Inwestycje na Bałkanach mogą realizować również osoby fizyczne. Na przykład nabywając w celu wynajmu lub spekulacji nieruchomości mieszkalne, szczególnie w miejscowościach turystycznych. Obecnie cena apartamentu nad Morzem Czarnym kształtuje się na poziomie 1200-1500 euro za metr kwadratowy. Za pięć lat ceny tych lokali mogą być dwukrotnie wyższe. Trend wzrostowy został już rozpoczęty. Inwestycja w lokal znajdujący się w strefie turystycznej może spłacać się sama w okresie kredytowania. Można uzyskać korzystne ceny wynajmu, czego dowodem jest oferta biur turystycznych na bieżący sezon, gdzie ceny pobytu w Bułgarii nie różnią się od oferty dla Cypru, Hiszpanii, Grecji, czy Włoch. Niewątpliwą zaletą takiej inwestycji jest posiadanie doskonałego miejsca dla własnego wypoczynku, nawet poza sezonem.

Nieuchronność przemian

Wielu naszych przedsiębiorców i inwestorów, w tym z sektora finansów, będzie zapewne chciało wykorzystać nowe możliwości, jakie daje rynek bułgarski i rumuński. Kraje te znajdują się dopiero na początku drogi rozwoju – stąd potencjał zarabiania jest tam bardzo duży i występuje niemal w każdym sektorze. Obecną sytuację Bułgarii i Rumunii można porównać do naszej, z początku lat 90-tych. Jak wiele w okresie ostatnich kilkunastu lat zmieniło się w Polsce i jakie można było osiągnąć zyski z inwestycji – widzimy wszędzie. Poziom gospodarczy w Unii Europejskiej będzie z latami się wyrównywać, gdyż ludzie wszędzie chcą lepiej żyć. Stąd nawet silne grupy populistów nie będą w stanie zahamować wzrostu gospodarczego i rozwoju cywilizacyjnego Europy.

poprzednia  

1 ... 3 4

oprac. : expander expander

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: