eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › GUS: inflacja w Polsce w maju

GUS: inflacja w Polsce w maju

2007-06-13 11:40

Przeczytaj także: Insiders mniej aktywni

PROGNOZA GIEŁDOWA


Niewiele jest sprzyjających czynników przed rozpoczęciem notowań. Zbyt głębokie by ich nie zauważyć spadki w USA, no i wzrost rentowności amerykańskich obligacji. To już rano wzmaga presję na dolara, co jest kolejnym czynnikiem negatywnym. Wydawałoby się, że wszystko stracone, a jednak... A jednak rynki azjatyckie łatwo się podniosły po początkowych spadkach, być może w Europie nastroje również będą dobre. Jednak nawet jeśli tak będzie i przez dzisiejszą sesję jeszcze nam się upiecze, to trzeba wiedzieć, że ryzyko poważniejszej korekty na GPW wyraźnie wzrosło przez ostatni tydzień (od kiedy rośnie rentowność obligacji). Dopóki WIG nie zejdzie poniżej 62,4 tys. pkt (dołek z piątku), można się bezpiecznie przyglądać. Jeśli zejdziemy niżej reakcja rynku może być gwałtowna.

WALUTY


We wtorek rynek walutowy zachowywał się dosyć spokojnie i nie zaobserwowaliśmy zaskakujących zmian kursów. Amerykański dolar umocnił zarówno wobec euro, jak i względem jena. Japońska waluta jest najsłabsza od 2002 roku, ponieważ w ostatnim tygodniu znacznie wzrosło oprocentowanie obligacji na całym świecie i inwestorzy mogą być mniej skłonni do zaciągania długu w jenie.

Alan Greenspan stwierdził wczoraj, że obligacje będą wyżej oprocentowane ponieważ dobiega końca okres taniego pieniądza i globalnej nadpłynności finansowej. Złotówka traciła na wartości w stosunku do dolara - za jednego "zielonego" płacono we wtorek 2,875 PLN. Natomiast stabilnie zachowała się para EURPLN przed dzisiejszymi informacjami o tempie wzrostu cen, które pokażą czy prowadzona przez nasz bank centralny polityka pieniężna trzyma inflację pod kontrolą NBP.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: