eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fitch: ratingi polskich banków mogą być wyższe

Fitch: ratingi polskich banków mogą być wyższe

2007-04-27 13:37

Fitch Ratings stwierdza w opublikowanym właśnie raporcie, że ratingi indywidualne polskich banków, szczególnie tych z niższymi ocenami ratingowymi, mogą zostać podwyższone w tym roku dzięki silnej gospodarce, lepszemu zarządzaniu ryzykiem i dalszej poprawie rentowności. W 2006 roku większość polskich banków kontynuowała poprawę wyników operacyjnych i netto.

Przeczytaj także: Stress test nie pomógł bankom

W ciągu ostatniego roku ratingi indywidualne pięciu polskich banków zostały podwyższone, a żaden nie został obniżony. „Największe banki, współpracując ze swoimi dominującymi akcjonariuszami zrobiły duży postęp w przygotowaniach do wprowadzenia Nowej Umowy Kapitałowej. W naszej ocenie efekty dotychczasowej pracy banków w tym zakresie mają realny wpływ na zdolność pomiaru i zarządzania ryzykiem” powiedział Chris Birney, Dyrektor w dziale Instytucji Finansowych Fitch Ratings w Londynie.

Fitch podkreśla, że cztery banki (Bank Pekao ('A'), BZ WBK ('A+'), ING Bank Śląski ('AA-') i Kredyt Bank('A+;) ma obecnie ratingi podmiotu (Issuer Default Rating – „IDR”) wyższe niż rating Polski, który po podwyższeniu w styczniu 2007 znajduje się na poziomie 'A-'. Po tej podwyżce IDR żadnego polskiego banku nie jest ograniczony pułapem krajowym 'AA-'. Rating Banku Pekao – drugiego co do wielkości banku w Polsce ma perspektywę pozytywną, co odzwierciedla pozytywną perspektywę ratingu jego większościowego akcjonariusza UniCredit.

Silna gospodarka powinna zapewnić wzrost dochodów banków. Po kilku latach spadku, spodziewany jest jednak wzrost kosztów operacyjnych. „Kilka banków postanowiło znacząco powiększyć sieć oddziałów, oczekując przekroczenie progu rentowności przez nowe oddziały po około 3 latach, zatem koszty związane z ekspansją będą obciążeniem dla wyników banków w średnim terminie,” powiedział Artur Szeski, Dyrektor w dziale Instytucji Finansowych Fitch Ratings w Warszawie. „Konkurencja na rynku pracy i premie dla pracowników będą również wpływać na wzrost kosztów. Dopóki wzrost wynagrodzeń jest powodowany wypłatą bonusów uzależnionych od osiąganych wyników, Fitch nie widzi powodu do niepokoju. Jednak presja na wzrost stałej części wynagrodzenia zaczyna być również widoczna” – dodał Szeski

Na poprawę rentowności banków w 2006 roku istotny wpływ miały niskie koszty rezerw. W ujęciu rocznym miały one taki sam wpływ na wzrost ROA, jak poprawa wyników operacyjnych. „Średni koszt rezerw w relacji do kredytów spadł w 2006 o połowę do 0,2%. Fitch i zarządy większości polskich banków uznają tak niskie koszty rezerw za niemożliwe do utrzymania w przyszłości,” powiedział Chris Birney.

Chociaż wzrost portfela kredytowego przyspiesza, jednak jest w Polsce wciąż stosunkowo niski. Spośród 15 krajów Europy Środkowo-Wschodniej obserwowanych przez Fitch, wolniejszy wzrost notowany jest tylko na Węgrzech. W konsekwencji Polska, jako jedyny kraj w regionie ma nadany przez Fitch wskaźnik MPI (Macro-Prudential Indicator) na poziomie '1' sugerującym niskie ryzyko, pomimo szybkiego wzrostu cen aktywów (nieruchomości, akcji) i aprecjacji kursu walutowego.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: