eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Inwestowanie w złoto

Inwestowanie w złoto

2007-04-23 11:10

Każdego dnia specjaliści od finansów na całym świecie wymyślają instrumenty inwestycyjne, które mają umożliwić pomnażanie kapitału bez wielkiego ryzyka. Ktoś, kto na co dzień nie interesuje się gospodarką, giełdą ani funduszami inwestycyjnymi, ale chciałby ulokować wolne środki pieniężne, może dla przykładu wybrać dzieła sztuki albo nieruchomości. Ciekawą alternatywą jest też inwestycja w złoto.

Przeczytaj także: Inwestowanie w nieruchomości, akcje i złoto. Sprawdź, ile możesz stracić

Metale szlachetne w różnej formie wykorzystywano jako pieniądze już przed naszą erą. W roku 1971 tzw. koniec systemu Bretton Woods położył kres stosowaniu złota jako waluty, na którą do tej pory wymieniano funty, dolary czy franki. Właściwości fizyczne metalu, dzięki którym złoto stało się synonimem fortuny, nie uległy jednak zmianie i banki w dalszym ciągu przechowują w sejfach rezerwy pieniężne w formie sztabek. Dzięki wysokiej gęstości metalu i wartości przypadającej na jednostkę masy łatwo przetransportować wielki kapitał z miejsca na miejsce, ale to, co rzeczywiście decyduje o niesłabnącym zainteresowaniu złotem, to bezpieczeństwo inwestycji.

W czasie wojny czy krachu na giełdzie kilogramowa sztabka waży w dalszym ciągu tyle samo, a co za tym idzie jej wartość nie zmienia się. Każdego dnia w Londynie, Nowym Jorku i Szanghaju setki instytucji finansowych i drobnych graczy wymienia kruszec na tradycyjne pieniądze i w ten sposób ustala, ile kosztuje jedna uncja metalu. Cena kruszcu idzie w górę, jeżeli inwestorzy spodziewają się recesji albo groźnego konfliktu zbrojnego. Sprzedają oni wówczas akcje i za pieniądze z konta bankowego kupują złoto i podobnie, jak w wypadku każdego innego towaru, gdy liczba zainteresowanych rośnie, przedmiot pożądania drożeje.

Aby rozpocząć przygodę z inwestowaniem w złoto musimy zdecydować na jaki okres ulokujemy pieniądze i jakie ryzyko jesteśmy w stanie ponieść. Do wyboru mamy fizyczny zakup sztabek lub złotych monet, albo bardziej zaawansowane instrumenty – zaczynając od akcji spółek giełdowych zajmujących się wydobyciem złota, a na funduszach surowcowych i instrumentach surowcowych skończywszy. W niektórych krajach, jak Austria, Liechtenstein czy Szwajcaria, największe banki przez całą dobę umożliwiają kupno bądź sprzedaż sztabek, które w Europie z reguły ważą 12,5 kg lub 1 kg. Jeden kilogram odpowiada ok. 32 uncjom, a przy cenie z połowy kwietnia 2007 r. (ok. 680 USD za uncję) taka sztabka kosztowałaby blisko 22 tys. dolarów. Jeżeli interesuje nas inwestycja na mniejszą skalę, warto zainteresować się monetami.

 

1 2

następna

oprac. : Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: