eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Oszczędzanie na przyszłość dziecka

Oszczędzanie na przyszłość dziecka

2007-04-20 11:21

Narodziny dziecka to dla rodziców szczęśliwa chwila. Oznacza ona jednak znaczne wydatki, i to jeszcze przed narodzinami. A to dopiero przecież początek.

Przeczytaj także: Jak inwestować w przyszłość dziecka?

Wielu rodziców zaczyna wówczas zastanawiać się nad zabezpieczeniem finansowym dziecka. Im wcześniej podejmiemy decyzje o odkładaniu oszczędności, tym lepsze wyniki mamy szansę uzyskać. Oszczędzanie takie powinno mieć charakter długoletniego programu systematycznego oszczędzania i trwać przez min. 15 lat. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o odkładaniu dla dziecka, warto określić konkretny cel oszczędzania.

Możliwości jest wiele np.: odkładanie na edukację, studia, pierwsze mieszkanie czy też ogólnie – łatwiejszy start w dorosłe życie. Naszym celem może być również zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych. Do wyboru mamy różne formy oszczędzania: lokaty bankowe, ubezpieczenia posagowe oraz fundusze inwestycyjne.

Ubezpieczenie posagowe to program finansowy realizowany przez towarzystwa ubezpieczeń na życie i przeznaczony do utworzenia kapitału, który dorosłe już dziecko będzie mogło wykorzystać w przyszłości. Ubezpieczyciele proponują jednocześnie różne koncepcje realizacji przyszłych potrzeb dziecka i ubezpieczających je osób. Proponowane przez towarzystwa programy mogą mieć charakter oszczędnościowy lub ochronno-oszczędnościowy. Wybór koncepcji powinien zależeć od tego, czy wolimy przede wszystkim zbierać dziecku kapitał, czy też zabezpieczyć mu również pieniądze na wypadek naszej śmierci. Powinniśmy mieć przy tym na uwadze, że ta druga możliwość jest bardziej kosztowna, ponieważ ochrona życia pochłania sporą część składki.

Jeżeli jako swój cel wybierzemy zabezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń losowych, wystarczy polisa na życie z funduszem inwestycyjnym na stosunkowo wysoką kwotę świadczenia na wypadek śmierci rodzica/rodziców. Minusem takiego rozwiązania są początkowo wysokie koszty naliczane przez Towarzystwo Ubezpieczeniowe. W pierwszym roku trwania takiej polisy sięgają one 70–75% wpłaconej składki. Jest to bardzo istotne w sytuacji, w której zechcemy zrezygnować z polisy i wypłacić zgromadzone dotychczas środki. Jeśli przez kilka pierwszych lat nie zaistnieje sytuacja upoważniająca do wypłaty świadczenia (śmierć rodzica), korzyści finansowe z takiego rozwiązania będę znikome lub nawet żadne. Zyski z inwestycji w fundusze w ramach polisy muszą bowiem najpierw zrównoważyć koszty Towarzystwa Ubezpieczeniowego. Warto o tym pamiętać.

Jeśli jednak naszym celem będzie odkładanie na edukację, studia, pierwsze mieszkanie czy też łatwiejszy start w dorosłe życie – sprawa nie jest już taka prosta. Oszczędzanie na przyszłość dziecka wymaga bowiem konsekwencji, podobnie jak każde inne oszczędzanie. Odkładanie nawet niewielkich kwot regularnie przez kilka czy kilkanaście lat może dać bardzo dobre rezultaty.

 

1 2

następna

Inwestowanie w złoto

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: