eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrósł węgierski indeks BUX

Wzrósł węgierski indeks BUX

2007-04-19 09:39

Nasz rynek walutowy nie reagował w środę rano na kolejną zwyżkę kursu EUR/USD. Najwyraźniej rynek szykował się już do korekty.

Przeczytaj także: Indeks DJIA atakował szczyt wszech czasów

Z czasem, aczkolwiek niechętnie, złoty zaczął zyskiwać. Niczego nie zmienił bardzo udany przetarg na obligacje pięcioletnie. Gracze mieli jednak rację czekając na korektę, bo rzeczywiście od południa kurs EUR/USD spadał, co wymusiło korektę również na naszym rynku. Zakończenie dnia było jednak neutralne. Złoty nieznacznie zyskał do dolara i stracił do euro, a dzisiaj powinien się nadal stabilizować.

Na GPW początek środowej sesji był zadziwiająco dobry. Inwestorzy nie zwracali uwagi na spadające indeksy w Eurolandzie, a indeksy rosły. Co prawda wzrost wyglądał na nieco wymuszony, ale jednak szerokość rynku była duża. Liderami były KGHM (wzrost ceny miedzi) i banki oraz szeroko rozumiany rynek małych i średnich spółek reprezentowany przez indeks MWIG40. Problemem była jednak aktywność inwestorów, co w pierwszej godzinie doprowadziło do marazmu i osuwania się WIG20. Jednak właśnie po tej godzinie aktywność znacznie wzrosła, a indeksy szybciej ruszyły na północ. Warto zauważyć, że podobnie zachowywał się rynek na Węgrzech. Niewykluczone, że część inwestorów zagranicznych doszła do wniosku, że słaby dolar sprzyja emerging markets.

Prawdziwa eksplozja popytu nastąpiła po informacji o przyznaniu Polsce i Ukrainie organizacji EURO 2012. Niewątpliwie oznacza to olbrzymi wzrost inwestycji i ożywienie gospodarcze w latach poprzedzających mistrzostwa świata w piłce nożne, ale jednak taki entuzjazm na 5 lat przed wydarzeniem był zdecydowaną przesadą. Za dwa – trzy dni żaden inwestor nie będzie już brał tego czynnika pod uwagę. Każdy pretekst jest jednak dobry, żeby podnieść indeksy. W tej fazie gry absolutną gwiazdą był Orbis, który z pewnością bardzo zyska na tej decyzji. Tyle, że dopiero w 2012 roku… Euforia zapanowała szczególnie na rynku mniejszych spółek (szczególnie w sektorze budowlanym), bardziej podatnych na spekulacyjne impulsy. Warto też zauważyć, że węgierski indeks BUX po decyzji (Węgry były konkurentem Polski) rósł, co potwierdzało, że kapitał zagraniczny znowu zainteresował się naszym regionem Europy.

Po 14.00 nastroje jednak znacznie się pogorszyły, bo publikowane w USA raporty kwartalne spółek nie zachwycały, a indeksy w Eurolandzie podjęły ruch na południe. Na godzinę przed końcem sesji realizacja zysków doprowadziła do spadku WIG20, ale zakończenie było całkowicie neutralne. Bardziej wierzę jednak w to, co widziałem przez większą część sesji, kiedy to WIG20 rósł, mimo że indeksy w Eurolandzie spadały. To sygnalizuje, że rynek był gotowy do dalszego wzrostu.

 

1 2 3

następna

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: