eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wielomilionowa manipulacja na GPW

Wielomilionowa manipulacja na GPW

2007-03-15 12:08

Przeczytaj także: USA: sektor finansowy przeżywa kryzys płynności


Łatwo policzyć, że we wczorajszy, dalece wątpliwy prawnie proceder zaangażowano ponad 70 mln zł. A więc dużo więcej, niż kwota 17,5 mln dolarów, na jaką opiewała "afera Rywina". Należy mieć nadzieję, że wydarzenie to będzie obiektem postępowania karnego, gdyż nie ma ono nic wspólnego ani z wolnym rynkiem, ani ze standardem rynku aspirującego do finansowej stolicy regionu środkowoeuropejskiego. Podobne jakościowo, ale w mniejszej skali, końcowe "ustawienie" indeksu, miało wczoraj miejsce również na giełdzie węgierskiej. Na takie sterowanie dawno nie powinno być przyzwolenia, a w USA grożą za to wielomilionowe kary i konsekwencje personalne.

Przejdźmy do spraw bieżących. Giełdy amerykańskie zdołały wczoraj odrobić straty, co pozytywnie przełożyło się na notowania w Azji. Główne parkiety wschodnie zyskują ponad 1 proc. Niemała w tym zasługa słabszego jena, który jeszcze wczoraj notowany był poniżej 116 do dolara, a dziś mamy ponad 117. Ta para jest szczególnie bacznie obserwowana pod kątem operacji carry-trade, których część została zlikwidowana, podczas ostatniej fali umocnienia jena.

Dziś poznamy kilka ważnych odczytów makro, a także decyzję szwajcarskiego banku w sprawie stóp procentowych (oczekiwana podwyżka o 25 pb do 2,25 proc.). W USA o 13.30 (za oceanem w tym roku szybciej popchnięto zegary) opublikowana zostanie inflacja na poziomie producentów, regionalny indeks koniunktury New York Empire State oraz cotygodniowy raport o nowych zasiłkach dla bezrobotnych. Ponadto poznamy styczniowe saldo przepływu kapitałów do USA (w grudniu był tylko symboliczny napływ). Planowane jest także wystąpienie byłego szefa FED, Alana Greenspana, które będzie bacznie wysłuchiwane, gdyż to on 26 lutego użył zapomnianego od lat tzw. "R word" czyli słowa 'recesja'.

Na losach złotówki może dziś zaważyć publikacja GUS o godz. 14, a będzie to dynamika zatrudnienia i wynagrodzenia za luty (ocenia się je odpowiednio na 3,8 oraz 6,7 proc.). O napięciach inflacyjnych mówi się już od dawna, jednak RPP cały czas zwleka z podwyżką stóp. A gonić inflację w przyszłości będzie znacznie trudniej i szybsze podwyżki zapewne negatywnie odbiją się na gospodarce.

Jednak na otwarcie indeksów w okolicach wczorajszego zmanipulowanego zamknięcia raczej nie można liczyć. Zmienność będzie duża, gdyż jutro wygasają marcowe serie futures i opcji, a obecnie trwa rolowanie pozycji na serie czerwcowe.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: