eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynek walutowy 19-23.02.2007

Rynek walutowy 19-23.02.2007

2007-02-23 20:19

Przeczytaj także: Rynek walutowy 12-16.02.2007


Jeśli chodzi o rynek krajowy, to w tym tygodniu złotówka pozostawała stabilna, nie występowały jakieś gwałtowne ruchy kursów EURPLN i USDPLN, a jednocześnie dało się zauważyć stopniowe umacnianie się złotówki. W efekcie EURPLN spadł od poniedziałku z poziomu 3,90 w okolice 3,87, natomiast USDPLN z 2,9680 do 2,9450. Abstrahując od zachowania się kursów par złotowych w tym tygodniu, a skupiając się na informacjach o charakterze fundamentalnym, cieszą na pewno lepsze od oczekiwań, dane dotyczące sprzedaży detalicznej (16,5% wobec oczekiwanych 13,8%) oraz produkcji przemysłowej (15,8% wobec oczekiwań na poziomie 11,8%) w styczniu. Tak dobre dane skłoniły Ministerstwo Finansów do podniesienia prognoz wzrostu w I kwartale tego roku powyżej dynamiki PKB z IV kwartału 2006r. Z drugiej strony pojawiły się także głosy przypominające styczniową perspektywę inflacyjną i zwracające uwagę na ryzyko wzrostu inflacji w 2009 r. w okolice 4%.

Lepsza sytuacja gospodarcza i wyższe tempo wzrostu mogą się w końcu przyczynić do wprowadzenia reform, a mianowicie do obniżki pozapłacowych kosztów pracy. Minister Finansów Zyta Gilowska zapowiedziała, że już od lipca tego roku zostanie obniżona o 3 pkt. proc. składka rentowa płacona przez pracowników. Drugi etap tej reformy, czyli zmniejszenie obciążeń pracodawców z tego tytułu, ma zostać wprowadzony od początku przyszłego roku.

Determinacja Zyty Gilowskiej w dążeniu do redukcji klina podatkowego, z jednej strony cieszy, gdyż stwarza szansę na rzeczywistą poprawę na rynku pracy (bezrobocie w styczniu wzrosło do 15,1% z 14,9% w grudniu), a z drugiej musi budzić obawy związane ze sposobem pokrycia kosztów z tym związanych, czyli oparcie się na efektach przyspieszonego wzrostu a nie na redukcji innych wydatków budżetowych. Taki sposób wprowadzania tej reformy stwarza zagrożenie, że gdy przyjdzie dekoniunktura ogromne koszty (MF szacuje, że wyniosą one ok. 20 mld. PLN do końca 2008 r.), związane z redukcją składki rentowej, zostaną poryte przez wzrost innych danin publicznych.

Nie mniej jednak, sygnały docierające do nas z gospodarki świadczą o nabieraniu przez nią tempa i muszą budzić optymizm, który w tym tygodniu powrócił również na GPW w Warszawie. Po okresie lekkiej nerwowości, jaka panowała na rynku w ostatnich dwóch tygodniach, w czwartek rynek został zdominowany przez byki, czego efektem był nowy historyczny szczyt na wykresie WIG-u (55641 pkt.), oraz wzrosty WIG20 w okolice 3510 ( a więc ok. 1,5% poniżej historycznych szczytów). Potwierdzeniem dobrych nastrojów na rynku akcyjnym okazała się piątkowa sesja, na której udało się bykom utrzymać poziom czwartkowego zamknięcia na WIG20 oraz o 0,11% poprawić historyczny szczyt na WIG-u(55702 pkt.).

Nadchodzący tydzień będzie już znacznie bogatszy w dane makro, a do najważniejszych publikacji należy zaliczyć dane z amerykańskiego rynku nieruchomości (we wtorek, środę i czwartek o godzinie 16:00 poznamy 3 publikacje), inflacja w Strefie Euro (środa 11:00) oraz wskaźniki koniunktury w przemyśle (zarówno PMI jak i ISM) oraz indeksy nastrojów, które będą publikowane przez cały tydzień. Na dokładkę w czwartek poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych (rynek nie oczekuje zmian). Jak widać zapowiadają się większe emocje, niż w tym tygodniu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynek walutowy 25-29.03.19 Rynek walutowy 25-29.03.19

poprzednia  

1 2 3

oprac. : FMC Management FMC Management

Rekordowy zysk netto PKO BP

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: