eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Duży popyt na lokalne waluty

Duży popyt na lokalne waluty

2007-02-22 11:10

Przeczytaj także: Dziś raporty kwartalne PekaoSA, BPH i TVN


Jeśli nie zna się komentarzy umniejszających znaczenie raportu o inflacji, to można było dojść do wniosku, że rynki zachowały się dziwnie. Po uwzględnieniu wpływu analityków już takie dziwne to nie było. Rentowność obligacji, która po informacji o wzroście inflacji powinna szybko ruszyć na północ, jedynie drgnęła. Dolar zaczął się wzmacniać (klasyczne zachowanie po danych o wzroście inflacji), ale bardzo szybko zawrócił i kurs EUR/USD nawet kosmetycznie wzrósł. Dziwnie wyglądał rynek surowców – ceny wzrosły o 2 – 3 procent. Złoto miało do wyboru: albo reagować na początkowe wzmocnienie dolara spadkiem, albo drożeć jako zabezpieczenie przed inflacją. Ponieważ na tym rynku trwa trend wzrostowy, to gracze wybrali wzrosty. Ropa podążyła za złotem, ale największy wpływ miało to, że Iran nie ma zamiaru zakończyć swojego programu atomowego. Najbardziej dziwić może 2,5 procentowy wzrost ceny miedzi, ale wydaje mi się, że gracze na tym rynku po prostu ruszyli za złotem i ropą.

Rynek akcji też powinien był ucierpieć, bo przecież graczom bez przerwy wtłaczano w głowę, że kupują akcje dlatego, że FOMC niedługo obniży stopy. Teraz pojawiło się zagrożenie, że nie tylko nie obniży, ale może nawet podwyższy. Zdaje się, że to nie do końca dotarło do uczestników rynku. Owszem, indeksy zaczęły od spadku, ale bardzo szybko wróciły do poziomów neutralnych. Sygnalizuje to, że rynek jest nadal niezwykle silny i chętny do wzrostów.

W czwartek i piątek nie ma publikacji bardzo istotnych dla rynku akcji. Na rynek walutowy może wpłynąć publikowany w piątek indeks klimatu gospodarczego instytutu Ifo. Prognozowany jest niewielki spadek tego indeksu i to nikogo by nie zaskoczyło. Wzrost podatku VAT w Niemczech może, a nawet powinien, chociaż trochę popsuć nastroje. Teoretycznie, taka zwyżka VAT powinna być już dyskontowana, ale gdyby przedsiębiorcy zobaczyli, że realnie spada ilość zamówień, to nastroje by się popsuły. Jednak tylko duży spadek indeksu Ifo może zaszkodzić euro. Gdyby, niespodziewanie, indeks wzrósł to przed południem wzmocniłoby euro.

W czwartek wpływ na rynek walutowy może też mieć raport o ilości noworejestrowanych bezrobotnych w USA. Ostatnie dane były niepokojąco słabe, więc gracze mogą dosyć mocno na ten raport zareagować. Gdyby i tym razem dane były gorsze od prognoz, to dolar osłabnie. Rynek akcji może jednak zareagować nawet pozytywnie, bo im gorsza sytuacja jest na rynku pracy, tym większe prawdopodobieństwo obniżki stóp. Dla akcji znowu najważniejsze mogą być raporty kwartalne europejskich i amerykańskich spółek. Szczególnie dużo będzie takich publikacji w czwartek.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Piotr Kuczyński / Xelion Xelion

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: