eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Japoński Nikkei wzrósł po dobrych danych PKB

Japoński Nikkei wzrósł po dobrych danych PKB

2007-02-15 11:20

Przeczytaj także: Kontrakty terminowe na indeksy z Wall Street na plusie


Ale koncerty życzeń miewają również i takie smutne zakończenia. Zakończenia te lubią się zdarzać zwłaszcza wtedy, gdy stadnie odtrąbiono koniec wszelkich kłopotów i świetlaną przyszłość. Dziś wydaje się, że rynek znajduje się w fazie nienaturalnego pobudzenia z 1928-29 r. lub latem 1987 r. Nieśmiało pokuszę się o, dziś niedorzeczną dla ponad 90 procent inwestorów, prognozę, że gdy prysną złudzenia, to wówczas indeks DJIA powróci głęboko w swoje wartości czterocyfrowe, a S&P500 w trzycyfrowe.

To tyle o tym, co potajemnie drąży amerykański sen, z którego obywatele za oceanem najwyraźniej nie chcą się wybudzić i wolą trwać w iluzji braku zagrożenia, dalej pompując kursy akcji. W każdym razie, kolejne lata będą raczej niewesołe.

Czas na bardziej kojące wieści. Warto odnotować dobre zachowanie rynków wschodzących, które polska giełda dość często naśladuje. Rekordowe poziomy zanotowały indeksy w Brazylii i Meksyku (wczoraj wzrosty odpowiednio o 1,75 i 1 proc.). Poranek w Azji jest także udany, gdyż wszystkie indeksy rosną o ok. 1-2 proc.

Japoński Nikkei wzrósł o 0,8 proc. po bardzo dobrych danych PKB (wzrost o 4,8 proc.). Dalsze trwanie Banku Japonii przy śmiesznie niskich stopach procentowych straciło swoje uzasadnienie i można zrozumieć pomruki niezadowolenia innych państw, ze sztucznie zaniżonego kursu jena. Tani jen jest na rękę nie tylko japońskim eksporterom, ale całej masie spekulantów, tanio kredytujących się w Japonii i lokujących w bardziej dochodowe (i bardziej ryzykowne) aktywa rynków wschodzących lub po prostu w aktywa amerykańskie. Jest to zjawisko zwane carry-trade i przybrało ono monstrualne rozmiary, generując przy okazji globalny stos nadpłynności. Jednak gwałtowne umocnienie jena zburzy ten finansowy domek z kart i masy rzucą się do likwidacji pozycji poza Japonią. Mechanizm lewarowania może się okazać, dla wielu rynków zalanych gotówką takiego pochodzenia, zgubny.

Dziś przypuszczalnie, będziemy mieć wzrostowy początek, ale śmielsze ruchy poważnego kapitału wstrzymane będą do 14. Wówczas opublikowana zostanie stopa inflacji CPI w Polsce (progn. 1,7 proc.) i wzrost wynagrodzeń (progn. 6,6 proc.). Ponadto o 14.30 i po 15 spłynie lawina danych makro z USA: dynamika cen importu i eksportu, cotygodniowa liczba zasiłków dla bezrobotnych, produkcja przemysłowa, napływy kapitałów do USA, indeks NY Empire State. Jen po danych PKB silnie się umacnia, o niemal 0,7 proc. do dolara (kurs spadł poniżej 120). Złotówka rozpoczyna dzień umocnieniem o 0,3 proc. do euro i dolara. Na parze EUR/USD mamy zatrzymanie nieco powyżej 1,31. Aktywność inwestorów na parkiecie giełdowym może więc dziś być duża.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : expander expander

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: