eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Akcje małych spółek dały największe zyski

Akcje małych spółek dały największe zyski

2007-02-14 18:07

Notowania w USA rozpoczynają się od silnych wzrostów – Nasdaq rośnie o 1,0 proc., a S&P o 0,6 proc. Europa kończy dzień także zwyżkami, choć znacznie skromniejszymi, sięgającymi tylko na niektórych rynkach 0,5 proc. U nas sesję także można uznać po części za udaną.

Przeczytaj także: Notowania ropy i miedzi w górę

Wprawdzie WIG20 zaczął ją z wyższego poziomu niż skończył, bo na koniec dnia zyskiwał tylko 0,2 proc., podczas gdy krótko po otwarciu ok. 0,8 proc., ale spory udział w tym spadku miały papiery BPH, które staniały o 4,3 proc. po serii umówionych transakcji. Właściciela zmienił aż 1 proc. akcji banku, co jak na spółkę tego kalibru jest bardzo dużą wartością. Ta wymiana zaciemnia też obraz rynku pod względem wartości obrotu – od 1,4 mld złotych (WIG20) należałoby odjąć 600 mln, na które podliczono transakcje papierami BPH. A więc sesja całkiem przeciętna, nie zmieniająca niczego w optyce rynku.

Pewnym zaskoczeniem jest wzrost o 2,7 proc. akcji KGHM, bo choć wynik operacyjny był zgodny z oczekiwaniami, to 40 proc. wzrost kosztów produkcji i straty na kontraktach zabezpieczających (przy takim rynku, czyli przy spadającej miedzi, kontrakty zabezpieczające powinny dawać zysk, a nie stratę) są poważnym sygnałem ostrzegawczym, co do kompetencji zarządu spółki. Niezłe wyniki Banku Handlowego pozytywnie wpłynęły na kurs pozostałych – poza BPH, rzecz jasna – banków.

Na szerokim rynku wzrósł kurs 143 spółek, spadł 103, MIDWIG wzrósł o 0,7 proc., a WIRR o 0,9 proc. Drugi z wymienionych ustanowił tym samym nowy rekord wszech czasów. Bo też i akcje małych spółek dały dziś największe zyski – B3System, Polna, Wandalex, Swarzędz, MCI – liderzy podczas kolejnych sesji mogą się zmieniać, bo właśnie weszliśmy w gorącą fazę publikacji wyników finansowych.

Złoty mocno dziś zyskiwał wobec dolara, co było następstwem spadku “zielonego” wobec euro. U nas za dolara płacono 3,975 PLN – w ciągu dwóch dni, kurs spadł więc o pięć groszy. Euro było warte tyle samo co rano – 3,91 PLN, a frank około 2,40 PLN.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Open Finance Open Finance

Więcej na ten temat: komentarz giełdowy, WIG20, MIDWIG, WIRR

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: