eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Fundusze akcji: timing powoduje niższe stopy zwrotu

Fundusze akcji: timing powoduje niższe stopy zwrotu

2007-07-11 12:37

Fundusze akcji: timing powoduje niższe stopy zwrotu

© fot. mat. prasowe

Wykorzystanie timingu częściej prowadzi do niższych stóp zwrotu, niż przynosi pozytywne efekty. Najważniejszy jest trafny dobór spółek do portfela czy zaplecze analityczne.

Przeczytaj także: Fundusze zagraniczne do systematycznego oszczędzania

Fundusze akcji różnią się między sobą. Niektóre z nich dopuszczają inwestycje w akcje spółek notowanych na zagranicznych giełdach, inne fundusze specjalizują się wyłącznie w inwestycjach w akcje małych spółek. Niuanse w strategiach były dostrzegane wyłącznie przez specjalistów, bo fundusze nie publikowały danych pozwalających na łatwą ocenę jaki styl inwestycyjny reprezentuje zarządzający. Jednak od 2005 roku fundusze na mocy rozporządzenia Ministra Finansów zostały zmuszone do podawania w sprawozdaniach finansowych Stopy Obrotu Portfela (SOP), określającego w jakim stopniu fundusz wykorzystuje timing.

Przejrzysty wskaźnik...

Stopa Obrotu Portfela (SOP) publikowana jest w corocznie aktualizowanym prospekcie informacyjnym. SOP wyliczana jest w dwóch etapach. W pierwszym brana jest pod uwagę różnica między wartością wszystkich transakcji kupna i sprzedaży papierów wartościowych, a wartością nabyć i umorzeń jednostek uczestnictwa. Otrzymana w ten sposób różnica jest dzielona przez średnią wartość aktywów w roku. SOP mówi o ile wartość transakcji (skorygowana o transakcje wynikające z wpłat i wypłat klientów) przekracza wartość aktywów, a więc pokazuje z jakim natężeniem zarządzający zmieniał skład portfela.

Najlepszy fundusz miał najniższą SOP

Fundusze mocno się różnią między sobą wartością SOP. Najwyższą wartość wskaźnika ma fundusz PKO Akcji – aż 4029%, co oznacza że wartość transakcji (po odjęciu wartości nabyć i umorzeń) aż czterdziestokrotnie przekraczała wartość aktywów. Na wynik funduszu nie miało to jednak istotnego, pozytywnego wpływu. Stopa obrotu portfelem może być również ujemna – przykładowo dla funduszu BPH Akcji Dynamicznych Spółek wynosi –102%.

"Jeśli wartość transakcji nabyć jest większa niż wartość zakupów akcji to wskaźnik będzie ujemny" – tłumaczy Marcin Winnicki, zarządzający funduszem BPH FIO Akcji Dynamicznych Spółek – "W naszym przypadku bardzo dobre wyniki, jakie osiągał fundusz spowodowały napływ aktywów co spowodowało że byliśmy kupującym netto." Dodatkowo średnia wartość aktywów mogła być zaniżona, bo początkowo fundusz miał znacznie mniejsze aktywa niż obecnie. BPH FIO Akcji Dynamicznych Spółek lokuje się w ścisłej funduszy ze względu na wyniki, choć jako jeden z niewielu funduszy małych spółek jest wciąż dostępny dla indywidualnych inwestorów.

 

1 2

następna

oprac. : expander expander

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: